10 cytatów o Bułgarach

W myśl zasady "Jak się sam nie pochwalisz, to nikt cię nie pochwali", dzisiaj chwalimy się i przedstawiamy 10 cytatów o Bułgarii i Bułgarach, które łechcą nasze ego i sprawiają, że czujemy się tacy wspaniali:

1. Lew Tołstoj

Rosyjski intelektualista, powieściopisarz, dramaturg - „Bułgarzy są silni, piękni. Nigdy wcześniej nie widziałem takich ludzi”.

2. Egor Pietrowicz Jużakow

Jeden ze współpracowników pisma literacko-politycznego „Sovremennik”, napisał m.in. artykuł „Miesiąc w Bułgarii” – „Jakże wspaniałym narodem byliby Bułgarzy, gdyby uzyskali niepodległość!” Ten lud jest wesoły, żywy, wojowniczy i piękny”.

3. O. M. Lerner

Pisarz - „Bułgarzy ogólnie mają silną pasję do wiedzy, którą też gromadzą. Wytrwałość w aspiracjach – ta cecha wydaje się być im wrodzona.”

4. Alphonse de Lamartine

Polityk, pacyfista i pisarz – „Ten nieposkromiony i patriotyczny naród nie może być zniewolony jeszcze przez długi czas, bo podobnie jak Szwajcarzy, z natury został stworzony, by być wolnym”.

5. Mnich Parteniusz

Rosyjski święty mnich prawosławny – „Naród bułgarski zasługuje na szacunek i pochwałę. Jest gościnny i miłosierny, jest bardzo oddany świętej Cerkwi, kocha piękno świątyń Bożych i tak gorliwie dąży do miejsc świętych - do Świętej Góry Athos i do świętego miasta Jeruzalem, że przewyższa gorliwością wszystkich innych chrześcijan – Greków, Syryjczyków, Gruzinów, Serbów, Wołochów, Mołdawian, a nawet Rosjan”.

6. Stepano Kuver i Hugas Indjedjian

Ormiańscy podróżnicy - „Bułgarzy to silny i nieustępliwy lud, który nigdy nie bał się śmierci. Są życzliwi dla swoich przyjaciół i źli dla swoich wrogów, nieskończenie gościnni i uwielbiają żyć w pokoju i harmonii z sąsiadami”.

7. Adaloluddin Balkhi

Poeta perski, XII wiek - „W innym świecie, w raju, piękno kobiet przewyższa nawet piękno Bułgarki”.

8. Hans Christian Andersen

Duński pisarz i poeta - "Czy nie jest cudem odwaga podbitego narodu bułgarskiego, który powstał przeciwko Imperium (Osmańskiemu)?".

9. Magnus Felix Enodius - Ennodiusz z Pawii

Pisarz i teolog wczesnochrześcijański, biskup, święty Kościoła katolickiego - „To są ludzie, którzy przed tobą mieli wszystko, czego chcieli; naród, w którym tytuły nabywał ten, kto wykupił swoje szlachectwo krwią wroga, w którym pole bitwy sławiło ród, ponieważ u nich bez wątpliwości uważa się, że szlachetniejszy jest ten, którego broń w bitwie była bardziej zakrwawiona”.

10. Geza Feher

Węgierski archeolog – „Starożytni Bułgarzy byli ludźmi, którzy wraz z Wikingami najbardziej przyczynili się do zorganizowania i ukształtowania cywilizacji całej Europy Wschodniej”.

Trochę strach się pytać, ale co Ty sądzisz o Bułgarach i urodzie Bułgarek?

foto: Photostudio InterphotoAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz