Bułgarska Droga w Hawanie
01 Grudzień, 2022,
05:30
Restauracja Bułgaria w sercu Starej Hawany
W sercu kubańskiej stolicy została uroczyście otwarta bułgarska restauracja – restauracja Bułgaria. Restauracja znajduje się w jednym z kluczowych i najcenniejszych miejsc w mieście, przy Calle Teniente Rey 304 e/ Compostela y Aguacate, La Habana Vieja.
Jest ona trzecim elementem swoistej „Bułgarskiej Drogi w Starej Hawanie”, co do której osiągnięto porozumienie między ambasadą, a Biurem Historyka.
Restauracja „Bułgaria” oferuje typową bułgarską kuchnię - tarator, szopską sałatę, skarę czyli dania z grilla, banice i inne potrawy tradycyjne dla naszego kraju.
Właściciel lokalu planuje również organizować warsztaty kulinarne, na których uczestnicy będą mieli okazję poznać dania i przepisy typowe dla kuchni bułgarskiej.
Fajne jest też to, że zachowany jest kubański koloryt i restauracja fantastycznie wpisuje się w przestrzeń.
Bułgarska Droga w Starej Hawanie
A jakie są pozostałe elementy „Bułgarskiej Drogi w Starej Hawanie”?
Tablica pamiątkowa kapitana Georgija Georgijewa
W Starej Hawanie możesz zobaczyć także tablicę pamiątkową kapitana Georgija Georgiewa - bułgarskiego żeglarza długodystansowego, który 20 grudnia 1976 roku wyruszył w samotny rejs dookoła świata. Za punkt początkowy i końcowy swojej podróży wybrał Zatokę Hawańską w pobliżu pomnika Krzysztofa Kolumba. Rejs zakończył w rekordowym czasie, biorąc pod uwagę wielkość i możliwości jachtu. Trzy lata później osiągnięcie to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.
Kamień z Wielkiego Presławia
W jednym z zabytkowych budynków Starej Hawany, w którym mieści się część Biura Historyka, jest wmurowany kamień z murów Wielkiego Presławia – dawnej stolicy Bułgarii. Kamień został wmurowany z okazji 1300-lecia powstania państwa bułgarskiego.
Jaki będzie czwarty element
Jak poinformowała nas Ambasada Bułgarii na Kubie, planowany jest wkrótce czwarty element „Bułgarskiej Drogi w Starej Hawanie”. Początkiem marca, w ramach uroczystych obchodów święta narodowego Bułgarii, obok amfiteatru, planowane jest odsłonięcie pomnika popiersia Christo Botewa – wybitnego bułgarskiego poety, przez wielu uważanego za wieszcza narodowego, a zarazem wybitnego działacza rewolucyjnego i bohatera narodowego.
Poza Starą Hawaną
Na Kubie są jeszcze inne miejsca i obiekty, które przypominają o doskonałych stosunkach między Bułgarią i Kubą, ale znajdują się poza Starą Hawaną, a czasami i poza Hawaną, co nie pozwala na włączenie ich do „Bułgarskiej Drogi w Starej Hawanie”.
Ściana Bułgarii
Na przykład około 20 km od Starej Hawany znajduje się niedawno odsłonięta „Ściana Bułgarii”, dzieło słynnego kubańskiego artysty i rzeźbiarza Fustera. Na ścianie, pokrytej mozaiką z potłuczonych płytek fajansowych, przedstawił on litery z cyrylicy, katedrę św. Aleksandra Newskiego, bociana z martenicą – jako symbol wiosny, emblematyczną bułgarską różę oraz fragmenty ceramiki trojańskiej, do których dodał własne „zastrzeżone znaki” i symbole Kuby - palmę królewską, krokodyla i koguta.
Jak mówi sam artysta „Ściana stała się specjalną deklaracją miłości do kraju, którego nigdy nie odwiedziłem, ale który zawsze był w mojej wyobraźni. Do tego stopnia, że kiedy nad nią pracowałem, czułem się, jakbym wdychał aromat cudownej bułgarskiej róży”.
Dziękujemy serdecznie Ambasadzie Bułgarii na Kubie za materiały informacyjne, zdjęcia i zaangażowanie.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne