Bułgarska kosmiczna żywność na wystawie „Dubaj Expo”

Nowa bułgarska kosmiczna żywność została zaprezentowana na wystawie „Dubaj Expo”

Bułgaria jest jednym z trzech krajów na świecie, które produkują kosmiczną żywność i ma ponad 60-letnią historię w produkcji produktów dla astronautów.

Jak poinformował dr Bożidar Zahariew na konferencji „Bułgaria w Kosmosie: Lot innowacji”, która odbyła się w ramach Expo 2020 w Dubaju, obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia na rynek nowego produktu, nowej technologii poprawiającej smak i jakość żywności dla lotów kosmicznych.

Lektorzy z Bułgarskiej Akademii Nauk opowiadali na konferencji o innowacyjnych technologiach wykorzystywanych do tworzenia wysokiej jakości produktów spożywczych nadających się do spożycia w kosmosie.

Dr Bożidar Zahariew znany również jako Dr Bo, mieszka w Dubaju i zajmuje się wojskowymi badaniami medycznymi związanymi z mikrobiomem jelitowym, a także terapiami chelatacyjnymi. Jego zespół opracowuje probiotyki i „mikro żywność” – biostymulatory z zeolitami, katechinami, adaptogenami, które są częścią kosmicznego menu NASA.

Kosmiczna żywność produkowana w naszym kraju została zaprezentowana na specjalnym stoisku w bułgarskim pawilonie Expo 2020 podczas Tygodnia Kosmicznego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się probiotyczne pokarmy przeznaczone dla astronautów, które zostały omówione w specjalnym raporcie Expo Live Feed.

Reporter gospodarzy z Dubaj Expo odwiedził bułgarski pawilon, skosztował „kosmicznej” białej czekolady i podzielił się z publicznością swoją opinią. Stwierdził, że jest pyszna.

Jak twierdzą eksperci, w procesie przetwarzania produkty tracą ok. 7-8 -krotnie swoją wagę, ale zachowują cenne składniki. Nowoczesna technologia umożliwia dodatkowo długi okres przydatności do spożycia i łatwy transport, ponieważ produkty kosmiczne są suszone lub liofilizowane (proces odwadniania poprzez głębokie zamrażanie pod wysokim ciśnieniem, a następnie usuwanie wody w próżni).

Dubaj Expo 2020 potrwa do końca marca 2022 roku, a w bułgarskim pawilonie odbędzie się jeszcze wiele ciekawych wydarzeń. W programie wezmą udział światowej sławy bułgarscy artyści, eksperci z różnych dziedzin, przedstawiciele biznesu.

I jeszcze garść dodatkowych informacji:
Tradycyjne bułgarskie dania „kosmiczne” to: zupa z klopsikami (topczeta), musaka, gołąbki (syrmi), orzechy, owoce, bułgarskie kwaśne mleko z płatkami owsianymi.

Początkowo żywność kosmiczną była przeznaczona do użytku przez astronautów w stanie nieważkości. Dziś żywność ta zyskuje na popularności również jako alternatywa dla tradycyjnych konserw, używanych podczas wędrówek i ekspedycji. Ich wielką zaletą jest znacznie lżejsza waga, wygodne i kompaktowe opakowanie oraz, co nie mniej ważne, smak.

W praktyce w ciągu zaledwie kilku minut można uzyskać porcję gorącego jedzenia, jakby właśnie zostało dostarczone z restauracji. Przygotowanie posiłku jest niezwykle szybkie i łatwe. Torebkę otwiera się i zalewa wrzącą wodę zgodnie z instrukcją podane na opakowaniu. Następnie zamyka się i czeka kilka minut (zazwyczaj 5 - 10), aż do wchłonięcia wody.

Przy tym wybór dań jest naprawdę duży, a ich trwałość, przydatność do użytku robi wrażenie - zwykle ok. 3-5 lat, jeśli są przechowywane w torebce, w temperaturze pokojowej lub nawet do 25 lat jeśli są w metalowej puszce. Właściwie jedynym minusem jest wyższa cena tych produktów ze względu na specyficzną "kosmiczną" technologię.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz