Bułgarska panda - ostatnia panda w Europie

Bułgarska panda – ostatni gatunek pandy w Europie.

Odkrycie w Zachodnie Bułgarii

Bułgarscy i chińscy paleontolodzy odkryli w zachodniej Bułgarii szczątki nieznanego wcześniej gatunku starożytnych pand, które żyły w Europie Wschodniej około 7-5 milionów lat temu.
 
Może to być więc ostatni w historii gatunek pandy wielkiej, który kiedykolwiek wędrował po lasach Europy, jak piszą prof. Nikolaj Spasow i Qigao Jiangzo w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym dotyczącym paleontologii The Journal of Vertebrate Paleontology.
 
Ten starożytny krewny pandy żył prawdopodobnie w ciepłych i bagnistych lasach na terenach współczesnej Bułgarii sześć milionów lat temu, stosując dietę głównie wegetariańską.
 
Badania rzucają światło na dużą część starożytnej historii naturalnej, która wciąż nie jest w pełni poznana.

Panda wielka

Panda wielka, niedźwiedź panda, znany również jako panda, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków niedźwiedzi na świecie. Panda jest symbolem narodowym Chin. Sama nazwa ma pochodzenie francuskie, ale nikt nie wie dokładnie, co to znaczy.
 
Pomimo pewnych błędnych przekonań, że pandy są w spokrewnione z szopami praczami, potwierdzono, że pandy są w rzeczywistości niedźwiedziami.
 
Oddzieliły się jednak od innych niedźwiedzi około 19 milionów lat temu, na długo przed ewolucją wielu innych niedźwiedzi, o których wiemy.
 
Różnic jest wiele, ale najbardziej widoczną różnicą jest kość przypominająca kciuk, która uformowała się na ich łapie i pomaga im chwytać bambus.

Czy pandy są wyjątkowe?

Okazuje się, że odpowiedź brzmi nie – przynajmniej nie zawsze tak było. Kiedyś istniały inne przykłady niedźwiedzi z rodzaju Ailuropoda, chociaż wszystkie wymarły. Tak jest również w przypadku ich krewnych z podrodziny Ailuropodini. Znaleziono dowody na to, że kiedyś istniał inny gatunek pandy.

Pierwsze wątpliwości

Pięć lat temu paleontolodzy odkryli pierwszy dowód na to, że pierwsze „niedźwiedzie bambusowe” mogły nie zamieszkiwać terytorium Chin czy innych krajów azjatyckich, ale Europę Wschodnią.
 
Odkrycie ich szczątków na Węgrzech wywołało wiele dyskusji na temat tego, kiedy pojawiły się pierwsze pandy, jak zawędrowały do Chin, co jadły i dlaczego zniknęły ze wszystkich regionach świata z wyjątkiem współczesnych Chin.

Ostatnie pandy w Europie

Prof. Spasov i jego koledzy zbliżyli się do odpowiedzi na to pytanie, badając skamieniałości odkryte przez słynnego bułgarskiego paleontologa Iwana Nikolowa w latach 70. w okolicach wsi Ognjanowo w gminie Elin Pelin.
 
Większość z tych znalezisk pochodzi z końca miocenu, ery geologicznej, która rozpoczęła się około 23 mln lat temu i zakończyła 5,3 mln lat temu.
 
Wśród tych skamieniałości, był zestaw zębów nieznanego dotąd gatunku pradawnych niedźwiedzi Ailuropodini, nazwanych Agriactos nikolovi, na cześć Iwana Nikolowa, który odkrył ich szczątki i skatalogował.
 
Budowa zębów tych zwierząt wskazuje, że były one lepiej przystosowane do diety bambusowej niż ich przodkowie Miomaci panonnicum, których szczątki odnaleziono na Węgrzech, ale gorzej niż współczesne pandy chińskie.

Badania nad bułgarską pandą

Istnieją dwie różne linie rodowe, które wywodzą się z podrodziny Ailuropodini: Aliurarctos, która trafiła do Azji i stała się Ailuropoda, oraz Agriarctos, która trafiła do Europy.
 
Uważa się, że znaleziona w Bułgarii skamielina należy właśnie do tej linii. A sądząc po ramach czasowych, jest to prawdopodobnie ostatni gatunek pandy w Europie.
 
Niezwykłe dla krewnych pandy, żyjących na terenie dzisiejszej Bułgarii około sześć milionów lat temu, jest nie tylko to, że żyły w Europie, ale że z pewnością nie żywiły się bambusem.
 
W zębach znaleziono ślady węgla, co wskazuje na to, że ta prehistoryczna panda żyła w bagnistych lasach. Prawdopodobnie była też głównie wegetarianką, ale jej pożywieniem nie był bambus. Nie tylko dlatego, że występował w Europie bardzo rzadko, ale również dlatego, że jej zęby nie były prawdopodobnie nawet wystarczająco mocne, aby go zjeść.
 
Dlaczego europejska panda żywiła się roślinami? Najprawdopodobniej nie chciała konkurować z innymi drapieżnikami w okolicy, więc postanowiła skupić się na świecie roślin.

Co się stało z bułgarską pandą?

Według naukowców jej zniknięcie jest prawdopodobnie związane ze zmianą klimatu, a w szczególności z tzw. mesyńskim kryzysem zasolenia, kiedy teren wokół basenu Morza Śródziemnego zaczął wysychać, co miało negatywny wpływ na przetrwanie ostatnich pand w Europie.

Pochodzenie pand

W swoim artykule uczeni przedstawili dwie możliwe ścieżki ewolucyjne rozprzestrzeniania się pand. Według jednej z nich, Ailuropodini przybyły z Azji i zakończyły jako Agriactos nikolovi w Europie. Ponieważ jednak w Europie odkryto pozostałości najstarszych przedstawicieli tej grupy niedźwiedzi, może to sugerować, że pandy pochodzą z Europy i dopiero później przeniosły się do Azji.
 
A jak było naprawdę?



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz