Czy w Bułgarii żyły dinozaury

83 miliony lat temu na terytorium Bułgarii żyły dinozaury. Kilka lat temu grupa paleontologów odkryła w pobliżu Tryn (Трън), kości kilku różnych gatunków dinozaurów.

Rewolucja w nauce

Przez lata uważano, że w Bułgarii nie było i nie zostaną nigdy odnalezione szczątki dinozaurów, ponieważ w okresie, gdy żyły dinozaury, terytorium naszego kraju było na dnie morza.

Pierwsze znaleziska

Co ciekawe, pierwsze znaleziska pochodzą z lat 80-tych, ale nie zostały wówczas rozpoznawane jako dinozaury. Znaleziono je w morskich skałach osadowych i dlatego uznano, że są to gady morskie.
 
W latach 2004 - 2005 znaleziony materiał zaczął badać ówczesny student Uniwersytetu Sofijskiego - Plamen Iwanow i odkrył, że nie są to gady morskie, ale dinozaury.
 
W 2010 roku pojawiły się pierwsze publikacje o bułgarskich dinozaurach.

Bułgarski tytanozaur

W 2012 roku bułgarski naukowiec Wladimir Nikolow odkrywa, że skamielina, którą otrzymał do zbadania pochodzi od tytanozaura, należącego do grupy zwierząt o długich szyjach, które są największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły.

Jednak bułgarski osobnik, był niewielkich rozmiarów, co nie było zaskakujące, gdyż w Europie gatunek ten zamieszkiwał wyspy.
 
Postanowiono zbadać miejsce, w którym znaleziono kość. Nie udało się to jednak, gdyż powstało tam osuwisko.

Historyczne odkrycie w Tryn

Znalezisko zostało zlokalizowane dopiero w 2017 roku, a w latach 2018 - 2019 przeprowadzone zostały niezwykle udane wykopaliska i zebrano kości dinozaurów w rejonie Tryn, w okręgu Pernik.
 
Dziś możemy pochwalić się szczątkami tych wyjątkowych prehistorycznych zwierząt. Na terenie miasta Tryn odkryto kilka znalezisk, które zdaniem naukowców mogą być niezwykle ważne dla europejskiej paleontologii.
 
Uważa się, że jedne ze szczątków należą do tytanozaura i mają 82 - 85 milionów lat. To znalezisko jest naprawdę niezwykle ekscytujące, ponieważ oznacza, że w odległej przeszłości te majestatyczne zwierzęta przemierzały nasze ziemie.
 
Bułgarskie odkrycie jest jednym z nielicznych w Europie z tego okresu. Poziom morza był wówczas bardzo wysoko, prawie nie było lądu i stąd tak niewiele pozostałości dinozaurów.

Deinoterium

Innym wyjątkowym znaleziskiem w Bułgarii jest słynne deinoterium – gigantyczny ssak uważany za prehistorycznego przodka współczesnych słoni, którego szkielet znajduje się na wystawie w Muzeum Paleontologii na Uniwersytecie Sofijskim.
 
Bułgarski okaz, duma bułgarskich paleontologów, ma około 7 metrów długości i 4,2 metra wysokości. Szkielet znaleziono w 1965 roku w pobliżu wsi Ezerowo koło Płowdiwu. Jego mniejsza kopia znajduje się w Muzeum Paleontologii w Asenowgradzie.
 
Jest jednym z nielicznych eksponatów na świecie o takim stopniu zachowania - 90%, co czyni go wyjątkowym.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz