Gdzie został pochowany Attyla

 Według jednej z wersji, grób sławnego władcy Hunów (445-453) ATTYLI znajduje się w Bułgarii.

Kim był Attyla?

Ten najpotężniejszy z władców barbarzyńskich, który zaatakował nawet cesarstwo rzymskie, stworzył wraz ze swoim bratem Bledem olbrzymie imperium sięgające od Danii po Bałkany i od Renu do Morza Kaspijskiego.
 
Kędy przelecą kopyta mego bojowego rumaka, trawa tam więcej nie porośnie”.

Jak zmarł wielki wódz?

Po zdobyciu połowy Europy Attyla zmarł w 453 r. w Panonii od nagłego krwotoku, którego doznał po uczcie.
 
Według kronikarza Priscosa Panitesa, Attyla po uczcie spędził noc z młodą i piękną niewolnicą - gotycką księżniczką Ildiko (źródła nazywają ją też Hildegardą, Hildegundą), a rano doznał ciężkiego krwotoku z nosa i zmarł z powodu zakrztuszenia się krwią. W ten sposób Ildiko pomściła śmierć swoich rodziców.

Jak wybrano miejsce pochówku?

Upadając, wskazał ręką na południowy wschód, dlatego jego ówczesna żona Kerka (miał przed nią dwie inne), jego synowie i krewni uznali, że wskazał, gdzie chce być pochowany.
 
Grób Attyli do dzisiaj nie został odkryty. Istnieje wiele podań i legend co do miejsca, gdzie się znajduje. Według bułgarskiej wersji to Kerka wybrała miejsce jego pochówku.

Dlaczego w Bułgarii?

Ponieważ Kerka pochodziła z Mezji Zachodniej - okolice dzisiejszego bułgarskiego miasta Montana, tam poznała Attylę i tam się pobrali, postanowiła pochować go właśnie w tej okolicy, a następnie tam zamieszkać.
 
Zleciła wykonanie trzech trumien - złotej, srebrnej i żelaznej. W jednej z nich złożono ciało Attyli, ale tylko ona wiedziała, w której. Trzy trumny załadowano na wozy, a następnie Kerka poprowadziła synów Attyli i jego armię na południowy wschód.
 
Attyla zostawił pięciu oficjalnych synów, w tym 2 miał z Kerką, a 3 z pozostałymi byłymi żonami i około 180 nieoficjalnych. Nie liczono jego córek.
 
Dotarli do górnego biegu rzeki Łom i pochowali go na dnie rzeki Łom lub Złaticzka. Aby nikt nigdy nie dowiedział się, gdzie został pochowany wielki Attyla, skierowali rzekę do innego koryta, a po pogrzebie ponownie wrócili rzekę do jej koryta, a niewolników, którzy wykopali grób, jeszcze tej samej nocy zabito,
 
Według innej legendy pochowano go w jednej z okolicznych jaskiń.

Inne tropy

Są też podania, które mówią, że Attyla został pochowany na Węgrzech. Potwierdza to fakt, że w marcu 2014 r. podczas budowy nowego mostu na Dunaju w Budapeszcie odkryto okazały grobowiec z V wieku. Analiza wskazuje, że jest to komora grobowa wielkiego wodza Hunów. Jest jednak mało prawdopodobne, aby był tam pochowany sam Attyla.
 
Wiadomo, że jego brat Bled zmarł przed nim. Według legendy miejsce, w którym Attyla pochował swojego brata, nazywa się Buda (dzisiejszy Budapeszt).

Następcy Attyli

Ponieważ za życia nie wskazał, kto ma zostać jego następcą, po pochowaniu Attyli, Kerka ogłosiła, że w tym miejscu będzie nowe królestwo Attyli, a ona będzie jego władczynią. Panowała do 464 roku, kiedy umarła, po czym królestwo, które stworzyła, rozpadło się.
 
W latach 682-683 część potomków osiedlonych tu Hunów wraz z miejscowymi Słowianami przyłączyła się do państwa bułgarskiego stworzonego przez chana Asparucha, a reszta przeniosła się na północny wschód na Powołże.
 

Czy rzeczywiście wielki wódz Hunów jest pochowany w Bułgarii?
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz