Najdłuższy tunel kolejowy na Bałkanach będzie w Bułgarii!

Jego budowa już się rozpoczęła i według planu ma zostać ukończona do 2030 roku, ale to najbardziej optymistyczny wariant.

Tunel znajduje się na trasie Sofia-Płowdiw i jest częścią modernizacji linii kolejowej Elin Pelin – Wakarel, której długość wynosi około 20 km. Będzie on dwutorowy i będzie miał długość 6,8 km.

Według informacji BDŻ (bułgarskie PKP) pociągi będą mogły osiągnąć w nim prędkość do 160 km/h, a maksymalna prędkość dla pociągów towarowych będzie wynosić 120 km/h. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 25 km/h.

Oznacza to, że tunel jest przystosowany także dla pociągów bardziej nowoczesnych i szybszych niż mamy obecnie.

Przy jego budowie jest zatrudnionych ponad 200 pracowników.

Prace przygotowawcze robią wrażenie. Będzie to największy tunel na Bałkanach. Takiego tunelu nie budowano w Bułgarii od początku ubiegłego wieku, kiedy to zbudowano tunel Koznica.

Na 20-kilometrowym odcinku powstanie nowa stacja Elin Pelin, przystanek Pobit Kamyk, dwa tunele dwutorowe o łącznej długości około 1,5 km, 8 mostów i wiaduktów, 11 przepustów, urządzenia ochrony przed hałasem o przybliżonej długości 700 metrów, urządzenia odwadniające, nowe systemy sygnalizacji, telekomunikacji oraz monitoringu wizyjnego, spełniające najnowsze wymagania europejskie.

Odcinek między Elin Pelin, a Wakarel jest częścią dużego projektu modernizacji linii Elin Pelin - Kostenec, na który przewidziano dofinansowanie w wysokości ok. 1 mld BGN. Środki są zapewnione w ramach Programu Operacyjnego „Transport i infrastruktura transportowa” oraz „Połączenia transportowe”.

20-kilometrowy odcinek, od którego zaczyna się remont, jest najtrudniejszym na całej linii Wschód-Zachód i kosztuje blisko pół miliarda lewa bez VAT.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

aqevuwabunu
[url=http://slkjfdf.net/]Aqgibeil[/url] Oyeiji qiz.rusg.przyblizamybulgarie.com.luc.ot http://slkjfdf.net/
akivuequsaloy
[url=http://slkjfdf.net/]Ehiwori[/url] Sekuwiv oka.zcmd.przyblizamybulgarie.com.jvd.op http://slkjfdf.net/