Najrzadszy kwiat w Bułgarii
07 Sierpień, 2023,
07:30
Jaki jest najrzadszy kwiat w Bułgarii?
Świat roślinny w Bułgarii
Świat roślinny w Bułgarii ze względu na położenie geograficzne oraz bogactwo ukształtowania terenu jest bardzo bogaty.
W Bułgarii występuje szereg wspaniałych kwiatów, które są rzadkie i zagrożone wyginięciem w skali globalnej lub europejskiej. Są one ujęte w Czerwonej Księdze Bułgarii jako gatunki chronione lub zagrożone. Dbanie o ich zachowanie jest kluczem do zachowania bioróżnorodności.
Ostrogowiec
Do niedawna uważano, że najrzadszym kwiatem w Bułgarii jest odmiana ostrogowca Centranthus kellereri, który występuje wysoko w górach Pirin i zachwyca fioletowymi kwiatami w kształcie rurkowatych lejków.
Najrzadszy kwiat
Najrzadszym kwiatem w Bułgarii jest wspaniała orchidea, nazywana również pantofelkiem Wenus. Jest ona uważana za gatunek zagrożony wyginięciem w Europie i posiada status „krytycznie zagrożony”.
Wartość rynkowa
W Wielkiej Brytanii pojedynczy egzemplarz odkryto w dziwnym miejscu - na polu golfowym. Od momentu odkrycia, od kilkudziesięciu lat kwiat jest strzeżony przez policję, gdyż jest to gatunek niezwykle rzadki, a jeden kwiat pantofelka Wenus osiąga cenę tysięcy dolarów.
Pantofelek Wenus
W Bułgarii zabrania się zrywania i sprzedaży tych kwiatów. Są one chronione prawem i znajdują się w Czerwonej Księdze Bułgarii, gdzie są zapisane pod łacińską nazwą - Cypripedium calceolus z rodziny Orchidaceae - Salepovi.
Kwiat jest największą orchideą w Europie i zachwyca swoim pięknem. Najrzadszy kwiat w Bułgarii kwitnie w maju i czerwcu. Kłącza są pełzające, a łodygi osiągają wysokość do 50 cm. Kształt kwiatów przypomina pantofelek, stąd nazwa najrzadszego kwiatu w Bułgarii.
Zapylają je owady, rozmnażają się najczęściej przez nasiona, rzadziej wegetatywnie. Pantofel Wenus potrzebuje specjalnego rodzaju grzyba, aby się nim żywić.
Kwiaty są pod ochroną, występują rzadko, w dużych odległościach od siebie i jest ich mniej niż 25 sztuk, a większość z nich nie kwitnie.
Występowanie
Przepiękną dużą orchideę można zobaczyć tylko w Rodopach, w rejonie wsi Baczkowo (Bachkovo), w gminie Asenowgrad w rezerwacie Czerwona Ściana (Czerwena stena).
Rezerwat został ogłoszony jako taki w 1962 roku. Jego powierzchnia ponad 304 ha stanowi dom dla wielu rzadkich roślin i zwierząt, nie tylko pantofelka Wenus. Rezerwat i rzadka piękna orchidea wchodzą w skład obszaru chronionego europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 i światowej sieci rezerwatów biosfery w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera.
W celu zachowania gatunku i ochrony przed wyginięciem kluczowe znaczenie ma nie tylko zapobieganie wyrywaniu i niszczeniu storczyków, ale także podejmowanie innych działań na rzecz jego zachowania, takich jak rozmnażanie z materiału siewnego z miejsca i późniejsze wzmacnianie populacji.
Jednokrotnie na przestrzeni lat pojedynczy kwiat widziano także w rejonie Nareczen na wysokości ok. 1400 m n.p.m.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne