Pierwsza zielona sól

W Burgas naukowcy stworzyli sól z rośliny rosnącej w Jeziorze Atanasowskim. Produkt jest w kolorze zielonym i został po raz pierwszy zaprezentowany w Bułgarii na tegorocznych Targach Solnych.

Plusy zielonej soli

Odkrycie może być stosowane jako substytut zwykłej soli, ponieważ ma identyczny smak i zawiera mniej sodu, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Ponadto jest bardzo bogaty w magnez, potas i jod – komentują z Bułgarskiej Fundacji Bioróżnorodności.

Pochodzenie

Sól pozyskiwana jest z rośliny o nazwie salicornia, znanej również jako szparagi morskie,  zielony koper morski, ziele św. Piotra, fasola morska i marynata morska.

Roślina lubi rosnąć na glebach słonych, takich jakie spotyka się w przybrzeżnych lagunach – na Jeziorze Atanasowskim i Pomorskim. Aby wyprodukować zieloną sól, zbiera się świeże rośliny, suszy i mieli.
 
Jak twierdzi Bułgarska Fundacja Bioróżnorodności, wartość odżywcza zielonej soli jest wyższa niż zwykłej soli.
 
Pomysł stworzenia takiego produktu narodził się w celu spopularyzowania jeziora i jego bioróżnorodności.
 
W tej chwili oczekuje się, że druga partia produktu zostanie przygotowana w ciągu 2 tygodni, po czym trafi do sprzedaży w sklepie internetowym fundacji.

Burgaskie solanki

Baseny solankowe w Jeziorze Atanasowskim znane są z wysokiego stężenia soli w wodzie. Woda jest prawie tak słona jak woda w Morzu Martwym w Izraelu. We wrześniu ubiegłego roku grupa polskich turystów ze zdumieniem odkryła, że gdy położymy się w wodzie, ciało unosi się na powierzchni jeziora i nie może w żaden sposób zatonąć.
 
Jak widać sól to nasza specjalność. Wszyscy znają białą sól, a my mamy jeszcze kolorową sól (szarena soł), a teraz dodatkowo zieloną!
 
Zainteresował Cię temat solanek? Przeczytaj nasz poprzedni artykuł.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz