Rekord Guinessa z bułgarskim sponsorem!

Dziewczyna z bułgarskim sponsorem podróżuje po świecie, aby pobić rekord świata.

Zara Rutherford ma 19 lat, podwójne obywatelstwo - brytyjskie i belgijskie i chce studiować inżynierię komputerową.

Jej rodzice są pilotami i to oni są jej największą inspiracją. Dorastała wśród samolotów.

„Latam odkąd pamiętam i marzę by zostać astronautą” – mówi Zara.

Dziewczyna posiada licencje prywatnego pilota Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także Słowacji i Francji na samoloty mikrolotowe.

Jej marzeniem było zostać najmłodszą kobietą, która samotnie okrąży ziemię samolotem i marzenie to lada moment zrealizuje.

W sierpniu 2021 roku rozpoczęła samotny lot dookoła świata. Podczas swojego lotu dwukrotnie przekroczyła równik. Trasa została opracowana specjalnie tak, aby spełniała warunki do wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa na „Lot dookoła świata”.

Wyruszyła z Belgii i poleciała na zachód przez Wielką Brytanię, Islandię, Grenlandię, Amerykę Północną i Środkową, Rosję, Koreę Południową, Filipiny, Singapur, Sri Lankę, Indie, Arabię Saudyjską, Egipt, Bułgarię (gdzie była 8 stycznia) i Słowację. W czasie swojej podróży planowała zatrzymać się 70 razy i odpocząć łącznie 19 dni.

Lot miał się zakończyć w Boże Narodzenie, ale dwukrotne problemy wizowe i zła pogoda zatrzymały Zarę na miesiąc na Alasce i w Rosji. Trasę liczącą 51 000 km, prowadzącą przez pięć kontynentów i 52 kraje zakończy 17 stycznia na lotnisku Kortrijk-Wevelgem w Belgii.

Zara leci dwumiejscowym „mikrolekkim” słowackim samolotem Shark UL, który może wystartować z ładunkiem do 600 kg, ma silnik o mocy 100 KM i prędkość maksymalną 300 km/h i został zaprojektowany specjalnie na tak długie podróże.
Shark UL jest uważany za najszybszy ultralekki samolot na świecie.

Największym wyzwaniem dla Zary podczas lotu była nieprzewidywalność pogody, która zmuszała ją do podejmowania natychmiastowych ważnych dla swojego bezpieczeństwa decyzji, a czasami zmiany trasy. Lecąc tak małym samolotem trzeba być bardzo czujnym. Zdarzało się, że z powodu silnej burzy musiała prosić przez radio o przekierowanie na inną trasę. Tak było np. miedzy Singapurem, a Indonezją.

Najdłuższą trasą, którą musiała pokonać jednorazowo był odcinek Bombaj – Dubaj, ok. 8 godzin lotu 1 km nad ziemią.
Jednak największym doświadczeniem okazał się lot nad północną Syberią, gdzie czuła się całkowicie odcięta od świata i samotna w promieniu wielu kilometrów.

Celem Zary jest promowanie latania wśród kobiet, a także zachęcanie większej liczby młodych dziewcząt do zainteresowania się naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką – tzw. STEM.

Tylko 5% pilotów komercyjnych linii lotniczych i 15% informatyków to kobiety. Dlatego Zara swoim lotem chce zachęcić wiele małych dziewczynek do marzeń o takich zawodach.

Zara pragnie również udowodnić, że kobiety nie ustępują mężczyznom. Najmłodszym pilotem, który dotychczas samotnie okrążył ziemię jest 18-letni Travis Ludlow. Najmłodszą kobietą, która tego dokonała przed Zarą, jest 30-letnia Shaesta Waiz.

Kończąc pomyślnie lot, co już jest prawie zagwarantowane, Zara Rutherford pobije trzy rekordy Guinnessa: Na najmłodszą kobietę, która samotnie okrążyła samolotem Ziemię. Zmniejszy różnicę między mężczyznami i kobietami, którzy tego dokonali z 12 lat do zaledwie 11 miesięcy. Będzie pierwszą osobą, która samotnie okrążyła świat małym lekkim samolotem.

Zara ma wielu partnerów, którzy ją wspierają, ale interesujące jest to, że głównym sponsorem jest bułgarska firma hostingowa ICDSoft, która od ponad 20 lat dostarcza szybkie i bezpieczne usługi internetowe. Na swojej stronie internetowej Zara Rutherford pisze „to więcej niż firma IT, to partner, na którego zawsze można liczyć”.

Właścicielem firmy jest Bułgar Dimityr Dimitrow. To właśnie logo bułgarskiej firmy informatycznej ICDSoft znajduje się na kadłubie Shark UL, którym realizuje lot młoda, ambitna Zara.

Mimo iż Bułgaria jest najbiedniejszym krajem w Unii Europejskiej, istnieje wiele dobrze dochodowych bułgarskich firm, które mogą sobie pozwolić na zostanie sponsorem tak znanych na całym świecie projektów!

Drugim sponsorem wyprawy jest Virgin Company Richarda Bransona.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz