Złote Piaski z nową oczyszczalnią ścieków

W Złotych Piaskach oficjalnie otwarto wczoraj (23.11.2021) nową oczyszczalnię ścieków.

Inwestycja była niezbędna, gdyż stara stacja, oddana do użytku w 1983 roku, była przystosowana do oczyszczania ścieków z około 15,5 tys. hotelowych łóżek, a obecnie jest ich prawie 3 razy więcej.

Nowa stacja działa już prawie rok. W tym czasie przetestowano wszystkie tryby jej pracy, także w aktywnym sezonie letnim.

Jej przepustowość jest zaplanowana na ok. 72 tys. łóżek. Jednocześnie wybudowano 4 nowe rurociągi kanalizacji grawitacyjnej z dwóch południowych regionów Złotych Piasków - Czajka i Alen Mak, o łącznej długości 3740 m.

Budowa stacji stworzyła warunki do dalszej rozbudowy całego kurortu i zakończyła zakrojony na szeroką skalę cykl działań mających na celu ochronę czystości morza na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, co jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność wypoczynku w Złotych Piaskach i wpłynie korzystnie na rozwój sektora turystycznego w regionie.

Całkowita wartość projektu to ponad 37 mln BGN (1 BGN = ok. 2,4 zł). Większość kwoty pochodzi z Funduszu Spójności Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu z budżetu państwa i gminy Warna.

Czekamy na kolejne dobre zmiany i zapraszamy do Złotych Piasków!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

Przybliżamy Bułgarię
Z pewnością miało to miejsce wcześniej, kiedy rzeczywiście stara oczyszczalnia pracowała na maksymalnych obrotach, przewyższających nieraz jej możliwości, choć wygodniej byłoby powiedzieć, że skoro wiatr od Ukrainy to z pewnością nie nasze zapachy.. Bywało jednak różnie. Teraz jednak od roku kiedy nowa oczyszczalnia już praktycznie pracuje, choć oficjalne otwarcie było dopiero teraz, nie było żadnych problemów i nie miało znaczenia skąd wieje wiatr
FB: 24-11-1
W ciągu dnia, gdy wiatr wieje od morza, faktycznie problemów nie ma, zaczynały się wieczorem, gdy wiał od lądu, a najgorzej było, gdy wieczorem wiało od Ukrainy.
Przybliżamy Bułgarię
Tak, nowa oczyszczalnia została zbudowana na miejscu starej, z tym, że budowa przebiegała etapami na przestrzeni kilku lat, aby nie pozostawić kurortu bez oczyszczalni. Mamy nadzieję, że to rozwiąże wszelkie problemy. Możemy tylko dodać, że plaża Nirvana, która znajduje się po drugiej stronie mariny, około 100 metrów od oczyszczalni, działała przez te lata bez żadnych skarg ze strony turystów, a sami też tam nie raz byliśmy i naprawdę było OK.
FB: 24-11-1
Stara oczyszczalnia była na końcu plaży, za amfiteatrem. Czy nowa jest w tym samym miejscu? Czy wreszcie zniknął ohydny smród, który unosił się w koło? Bywały dni, gdy w Hotelu Berlin nie dało się wyjść na balkon. Oby to się zmieniło.
Przybliżamy Bułgarię
Dokładnie. Obok Magdaleny i tego charakterystycznego trabanta na kolumnie. https://www.facebook.com/PrzyblizamyBulgarie/photos/p.260328579453891/260328579453891/?type=3&av=101913185295432&eav=AfbJX8OPzLiU34iPJnNve4Y8kSh5V1sVAN_md3H7hym3Zt3ZdtVB32N8Pj7A6VYIxJE
FB: 24-11-1
Z tego co kojarzę to znajduje się ona tuż przy lubianej przez rodaków restauracji Magdalena.