Akademia dla Pasterzy - pierwsza tego typu w Bułgarii

Gdzie

W Bułgarii, w górach Pirinu, niedaleko Kresnej, otworzyła podwoje pierwsza Akademia dla Pasterzy, zrzeszająca ludzi, którzy chcą nauczyć się zawodu pasterza, przywrócić zapomniane tradycyjne praktyki, a także zdobyć nową wiedzę z zakresu hodowli zwierząt zgodnie ze starymi bułgarskimi zwyczajami.

Program

Nauka obejmuje 4 sezony, w czasie których przyszli pasterze zapoznają się z historią rodzimych ras w Bułgarii, będą uczyć się robić zagrody, wypasać i doić owce, czyścić pastwiska oraz zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie hodowli zwierząt.

Kandydaci

W pierwszym sezonie Akademii, bierze udział ponad 20 kandydatów na pasterzy i 8 dzieci, które aktywnie angażują się w hodowlę stada mieszanego dwóch autochtonicznych ras - owcy karakaczańskiej i górskiej kozy długowłosej.

Rasy autochtoniczne

Inicjatorzy Akademii oprócz przekazywania teorii, pragną także działać w kierunku zachowania ras autochtonicznych, które uważają za żywy skarb narodowy, gdyż noszą znamiona swoich dzikich przodków i w naturalny sposób zachowały najlepsze cechy swojej rasy.
 
Sprawdzone w terenie, nie tylko przeżywają w trudnych warunkach, ale także dostarczają niezbędnej ilości prawdziwego i wartościowego pożywienia, są częścią różnorodności biologicznej i cenną lokalną pulą genową.

Owca karakaczańska

Autochtoniczne rasy zwierząt w Bułgarii są rzadkie i zanikające, a rolników, którzy je hodują, jest coraz mniej. Owca karakaczańska, hodowana na ziemiach bułgarskich od czasów Traków, jest odporna na trudne warunki klimatyczne, choroby i infekcje oraz posiada silną odporność.

Górska koza długowłosa

Wraz z górską kozą długowłosą te dwie autochtoniczne rasy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów w regionach górskich w Bułgarii. Ich istnienie jest oznaką zachowania narodowych skarbów różnorodności genetycznej, a ich zachowanie jest zasługą nielicznych – zauważają organizatorzy.
 
Wyroby z mleka owiec karakaczańskich, kwaśne mleko (odpowiednik jogurtu naturalnego) i ser są niezrównane zarówno pod względem smaku, jak i zawartości.
 
Marzysz o zawodzie pasterza? O życiu z dala od zgiełku? Pierwsza Akademia dla Pasterzy w Bułgarii stoi otworem! To będzie prawdziwa przygoda!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz