Basen głębionowy - Centrum Przetrwania na Morzu

W Warnie otwarto najnowocześniejszy basen głębinowy na Bałkanach.

Otwarcie

Dnia 22 stycznia 2024 r. w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Warnie – najstarszej technicznej instytucji edukacyjnej w Bułgarii, gdzie studiuje także wielu studentów zagranicznych, został otwarty najnowocześniejszy basen głębinowy na Bałkanach – Centrum Przetrwania na Morzu.
 
W uroczystej ceremonii otwarcia uczestniczyli premier Nikołaj Denkow, minister obrony Todor Tagarew i szef obrony admirał Emil Eftimov.

Możliwości basenu

Podczas uroczystości zademonstrowano możliwości nowego obiektu. Jego głębokość wynosi 3 m w części płytkiej i 5 m w drugiej połowie basenu. Basen wyposażony jest w system generowania fal, sztuczny dym oraz inne specjalistyczne urządzenia, które pozwalają stworzyć warunki bardzo zbliżone do rzeczywistych.

Szkolenia

Oczekuje się, że będzie tu przeprowadzany szeroki zakres szkoleń z zakresu ratownictwa morskiego. Uzgodniono, że przeszkolone na basenie zostaną także załogi helikopterów medycznych, które Bułgaria zakupi w tym roku.
 
Odbywać się tu będą szkolenia wyspecjalizowanych formacji Sił Morskich – nurków i formacji lotniczych Marynarki Wojennej oraz sił specjalnego przeznaczenia.
 
Warneńskie Centrum Przetrwania na Morzu zostało stworzone zgodnie ze standardami międzynarodowych wymagań dotyczących prowadzenia i przygotowania szkoleń w zakresie przetrwania na morzu, w tym dla załóg i pasażerów śmigłowców. Podobne obiekty powstały także w Rumunii, Turcji i na Ukrainie.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz