Bułgaria widziana oczami pielgrzyma

Tysiące kilometrów od domu, w Chaskowie, w drodze do Grobu Pańskiego.
 
Dziś opowiemy o Bułgarii słowami pewnej kobiety, słowami pielgrzyma.

Zwykła kobieta

Anja Baker jest Irlandką. Jest zwykłą gospodynią domową, ma wykształcenie muzyczne i wychowuje dzieci w małym miasteczku. Pragnie pokazać wszystkim, że jeżeli ona, która jest zwykłym człowiekiem, może przebyć pieszo ten dystans z harfą, to każdy może zrobić wszystko.

Każdy może zrobić wszystko

Wystarczy tylko wyjść z ciasnej przestrzeni, w której żyjemy i spróbować coś zrobić. „Musimy od czegoś zacząć, bo każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – mówi Anja.

To już trzecia pielgrzymka

Dla Anji z Irlandii to już trzecia pielgrzymka. Pierwszą odbyła się prawie 15 lat temu do Santiago de Compostela.Był to jej sposób na przepracowanie traumy.
 
Jej matka była ofiarą przemocy. Pielgrzymka była okazją do osobistego uzdrowienia i do zrobienia czegoś o czym marzyła, bycia pierwszą kobietą, która przeszła pieszo długi dystans, po trudnym terenie, niosąc harfę.
 
Udało się. Dotarła do celu, a pod koniec podróży poczuła, że przeszła już swój problem i przezwyciężyła i ten nagle po prostu zniknął.
 
5 lat temu Anja dotarła ze swoją harfą do Rzymu. Wycieczkę dedykowała ojcu, który zmarł 6 miesięcy później.
 
Swoją trzecią pielgrzymkę do Jerozolimy dedykuje duszy.
 
Przeszła już 9 krajów i mówi, że każdy jest inny. Zbiera wrażenia głównie o ludziach, ale zwraca uwagę też na przyrodę.

Co sądzi o Bułgarii?

„Bułgaria - zachwycająca przyroda, góry są niesamowite. Prawosławie ma tutaj ogromną historię, niesamowite budowle, sztukę. Jestem pod wrażeniem historii z czasów rzymskich w Płowdiwie. O mój Boże! Wszystko to jest jakby zapomniane. Jak to się stało, że nie wiedziałam tego wszystkiego? Musiałam tu przyjechać, żeby to odkryć. To powinno być coś, o czym wszyscy mówią i każdy powinien tu przyjechać, żeby to zobaczyć” – mówi Anja Baker.
 
Chociaż podróż nie do końca przebiega zgodnie z planem i powinna być już w Jerozolimie, Anja cieszy się, że może dzielić Wielkanoc z mieszkańcami Bułgarii.
 
Fot. Anja Baker - Nova TVAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz