Bułgaria z największą ilością mieszkań na mieszkańca

Najwięcej mieszkań w Europie

Jak dowiadujemy się z tegorocznego Deloitte Report Index 2023, który bada rynek nieruchomości w 26 krajach Europy i w Izraelu, w Bułgarii na 1000 mieszkańców przypadają 624 mieszkania, co stawia Bułgarię na pierwszym miejscu w Europie pod względem zasobów mieszkaniowych na 1 mieszkańca.
 
Kolejne miejsca w tej kategorii zajmują Portugalia i Francja, gdzie na 1000 mieszkańców przypadają odpowiednio 585 i 552 mieszkania.
 
Klasyfikację zamyka Grecja - 285 mieszkań na 1000 mieszkańców i Wielka Brytania - 371 mieszkań na 1000 mieszkańców w 2022 r.
W wartościach bezwzględnych największe zasoby mieszkaniowe posiadają Niemcy – 43,4 mln mieszkań, Francja (37,6 mln) i Hiszpania (26,1 mln), a najmniejsze Estonia (łącznie 0,74 mln mieszkań), a następnie Litwa (1,45 mln) i Islandia (2,12 mln).

Mieszkania w Bułgarii

Badania pokazują również, że najwięcej budynków mieszkalnych jest nie w Sofii (stolica), a w regionie Płowdiwu. Około 1/3 budynków mieszkalnych w Bułgarii jest w wieku 64 lat i więcej.

Analizy

Chociaż w 2022 r. popyt na mieszkania w Bułgarii wciąż był wyższy niż podaż mieszkań, rynek nieruchomości zaczyna się stabilizować. W ciągu ostatniego roku odnotowano spadek liczby transakcji w porównaniu do roku poprzedniego, szczególnie w pierwszej połowie 2022 r. – piszą analitycy.
 
Spowolnienie utrzymuje się również w tym roku. Jak pokazują analizy, w pierwszym kwartale 2023 r. ilość transakcji co prawda spadła, ale w wolniejszym tempie niż miało to miejsce w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
 
Spadek liczby transakcji odnotowano we wszystkich czterech największych miastach kraju – w Sofii, Warnie, Płowdiw i Burgas, przy czym największy spadek w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. miał miejsce w Warnie i wynosił -19%, przy średnio -9% w skali kraju.
 
Analiza pokazała również, że ceny sprzedaży mieszkań w 2022 roku nadal rosną. W Sofii mieszkania zdrożały średnio o ponad 25%, a największy wzrost cen odnotowano w Warnie (ok. 30%).
 
Analitycy z Deloite prognozują, że w najbliższym czasie nie należy oczekiwać spadku cen nieruchomości, gdyż popyt na mieszkania wciąż przewyższa podaż, a oprocentowanie kredytów hipotecznych jeszcze nie rośnie lub nie jest znaczące.
 
Zanotowano również w całej Bułgarii tendencję do budowy mieszkań o mniejszej powierzchni.

Wynajem mieszkań

W Bułgarii zanotowano także najniższe średnie ceny wynajmu mieszkań w Europie. Z raportu dowiadujemy się, że w Burgas średnia cena za wynajem mieszkania wynosi ok. 3,1 euro za m², w Sofii 4,6 euro, a w Warnie 4,7 euro za m².
Oczekiwanie na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych może jednak opóźnić plany zakupu nieruchomości, a tym samym doprowadzić do wzrostu cen wynajmu mieszkań.
 
fot. Krasi Kanev (Sofia)Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz