Bułgarzy wzięli najlepsze ze Wschodu i Zachodu

Zdaniem światowej sławy indyjskiego guru Gurudev Sri Sri Ravi Shankar, który przyjechał do Bułgarii po raz pierwszy od początku pandemii „Bułgarzy wzięli najlepsze ze Wschodu i najlepsze z Zachodu”. 

Gurudev Sri Sri Ravi Shankar

Sri Sri Ravi Shankar - nauczyciel duchowy, założyciel jednej z największych humanitarnych organizacji wolontariackich na świecie – „The Art of Living”, trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, zawsze wypowiada się o Bułgarii w samych superlatywach. Określa ją jako część swojej globalnej rodziny.
 
Indyjski guru odwiedza nasz kraj już po raz czwarty, a tysiące Bułgarów ukończyło jego kursy.

Sudarshan Kriya

Metoda jogi Sudarshan Kriya bazuje na naturalnych rytmach oddechu, które harmonizują rytmy ciała, umysłu i emocji, dostrajają je do rytmu natury i w ten sposób eliminują stres, zmęczenie i negatywne emocje (złość, frustrację, depresję itp.), czyniąc Cię spokojnym i jednocześnie pełnym energii, skupionym i jednocześnie zrelaksowanym.

Przesłanie pokoju

Bułgaria to ostatni już przystanek w podróży indyjskiego nauczyciela. Przez ponad trzy i pół miesiąca podróżował po całym świecie z przesłaniem pokoju.

Zdrowie psychiczne

Indyjski guru mówił o obecnym kryzysie i problemach zdrowia psychicznego. Recesja, dzisiejsze wyzwania, rozczarowania sprawiły, że w ciągu ostatnich dwóch lat leki dot. zdrowia psychicznego są najlepiej sprzedającymi się lekami.
 
Dziś cały świat stoi w obliczu kryzysu zdrowia psychicznego. Co czwarta osoba w Europie cierpi na depresję. Wskaźnik samobójstw jest bardzo wysoki. Co 45 sekund ktoś popełnia samobójstwo. Zarówno medytacja, jak system jogi Sudarshan Kriya pomagają przezwyciężyć te problemy.
 
Zdaniem mistrza trzeba zatroszczyć się o świadomość i dobre samopoczucie. Bez dobrego samopoczucia, bogactwo jest niczym.

Niezależność

Zamiast patrzeć na problemy, powinniśmy przyjrzeć się rozwiązaniom. Patrząc na problemy, spoglądamy wstecz. Szukając rozwiązań, patrzymy w przyszłość. Musimy się zastanowić, jakie jest rozwiązanie kryzysu. Jak uczynić kraj niezależnym, w tym w zakresie żywności, energii... Jeśli nam się to uda, nikt nie może wpłynąć na naszą gospodarkę.
 
Starożytna indyjska doktryna głosi: „Jedność w różnorodności. Różnorodność w jedności”, ale choć żyjemy w zglobalizowanym świecie, w którym wszyscy są uzależnieni, gdzie cały świat jest od siebie zależny, zdaniem mistrza musimy sprawić, aby była żywność, aby była ona produkowana w naszym własnym kraju, aby uprawiać rośliny, których naprawdę potrzebujemy i wykorzystywać alternatywne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa… A w Bułgarii jest tak dużo słońca i wiatru.

O Bułgarii

Pytany co sądzi o Bułgarii, odpowiedział, że Bułgaria jest częścią jego globalnej rodziny. Są tu wspaniali ludzie, a tutejsi wolontariusze i nauczyciele wykonują świetną robotę, pomagając ludziom w kryzysie, a w tym ukraińskim uchodźcom i w ten sposób Bułgaria również odgrywa niezwykle ważną rolę w łagodzeniu napięcia na scenie międzynarodowej.
 
Zwrócił też uwagę, że kultura bułgarska jest zawsze częścią międzynarodowych festiwali i uroczystości organizowanych przez organizację The Art of Living. Niezależnie czy festiwal kultury światowej jest w Berlinie czy w Indiach, zawsze bierze w nim udział doskonały bułgarski muzyk lub piosenkarz.

Joga i medytacja

Znaczenie jogi doceniło także ONZ. Już kilka lat temu 21 czerwca został ogłoszony Światowym Dniem Jogi. Jakby nie było 2,3 miliarda ludzi, czyli 1/3 świata praktykuje jogę.
 
Jak mówi indyjski guru, jeśli twój umysł nie jest w porządku, to tak, jakbyś miał ładne łóżko, ale nie mógł spać, bo cierpisz na bezsenność.
 
Mądrość duchowa zawsze uzupełnia rozwój materialny i dobrobyt. Joga i medytacja mogą pomóc ludziom wyjść z depresji i agresywnego myślenia oraz nauczyć się odporności na wyzwania dzisiejszego świata.
 
Jak ktoś wcześniej powiedział „Indie eksportują filozofię” i jest to mądra filozofia.

fot. BNT/PixabayAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz