Bułgarski akcent we Włoszech

We Włoszech w miejscowości Bołgare, niedaleko Bergamo, otwarto nową ulicę, którą nazwano imieniem Wasiła Lewskiego - bułgarskiego bohatera narodowego.

W oficjalnej ceremonii wzięło udział wielu bułgarskich dyplomatów pracujących we Włoszech i przedstawiciele lokalnych władz. Podpisano umowę o współpracy między włoską gminą Bołgare, a gminą Wraca (Vratsa) w Bułgarii.

Kontakty między Bułgarami, a włoską prowincją Bergamo sięgają wieków.

W swojej książce „Historia Longobardów” Paolo Diacono jako pierwszy powiązał nazwę Bołgare z Bułgare, co oznacza „miejsce zamieszkałe przez Bułgarów”.

W 568 roku Longobardowie osiedlili się we Włoszech, a za nimi kolejne plemiona - Gepidowie, Bułgarzy i Sarmaci.
Bułgarom przewodził Chan Altsek - brat Chana Asparucha, założyciela współczesnej Bułgarii. W Celle di Bulgheri, wiosce w południowych Włoszech (Campania) znajduje się pomnik Chana Altseka.

Aby zaznaczyć istniejący związek między historycznym pochodzeniem Bołgare z Bułgarią, Konsul Generalna Bułgarii w Mediolanie Tanya Dimitrova przedstawiła pomysł nazwania ulicy w Bołgare imieniem Wasiła Lewskiego. Po 12 miesiącach negocjacji pomysł stał się rzeczywistością.

Kim był Wasił Lewski? Wasił Iwanow Kunczew (1837-1873), znany jako Wasił Lewski, był bułgarskim rewolucjonistą. Przydomek Lewski otrzymał, ponieważ potrafił wykonywać dalekie skoki, jak lew.

Był ideologiem i organizatorem bułgarskiej rewolucji narodowej, walczył o wolność i wyzwolenie Bułgarii z niewoli tureckiej i przyczynił się do jej wyzwolenia jak chyba nikt inny. Nazywany jest Apostołem Wolności. Jego marzeniem była czysta i święta republika, w której wszyscy mają równe prawa, bez względu na narodowość i religię.

Chyba nie ma człowieka tak cenionego, czczonego w Polsce, jak Wasił Lewski w Bułgarii. O nim dzieci śpiewają pieśni, recytują wiersze, o nim krążą legendy i żyje w naszych sercach.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz