Czy znasz ich bułgarską nazwę
26 Maj, 2023,
07:00
Ulubionymi kwiatami mojej mamy były konwalie. Zawsze starałam się jej podarować te kwiaty, zwłaszcza w Dzień Matki. Uwielbiała ich zapach. Ja zresztą również.
Panieńskie łzy
Konwalia to taka zwyczajna, niepozorna, nic nie mówiąca nazwa. Ale czy wiesz jak nazywają się te kwiaty po bułgarsku? Po bułgarsku to „momina syłza” czyli „panieńskie łzy”, bo „moma” to „panna”. Są oznaką czystości, delikatności, wierności i miłości.
Wyrosły ponoć z łez Matki Boskiej, po tym jak ujrzała swojego syna Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego na krzyżu. To tłumaczy ich dobroczynne właściwości.
Legendy o konwalii
Wiele ludów czciło konwalie już od czasów starożytnych. Opowiadano o nich legendy i nazywano je najdoskonalszym tworem natury. O ich popularności świadczą liczne lokalne nazwy - Jakubowa drabina, łzy Maryi, lilia majowa, ucho łani.
Według niektórych starożytnych legend delikatne kwiaty konwalii to łzy dziewczyny, która czekała na powrót ukochanego z dalekiej wyprawy, miniaturowe latarenki leśnych krasnali, a także perły srebrzystego radosnego śmiechu syreny Mawki, który rozprzestrzeniał się po wiosennym lesie, gdy po raz pierwszy odkryła radość miłości.
Starożytni Rzymianie wierzyli, że łzy konwalii to krople aromatycznego potu bogini łowów, Diany, który spadł na trawę, gdy uciekała przed zakochanym w niej Favonem.
Według starożytnych Germanów i Normanów konwalia była kwiatem bogini wschodzącego słońca.
Inne legendy mówią, że białe kwiaty wyrosły z pereł naszyjnika Królewny Śnieżki lub że są to lampiony krasnoludków. Ale konwalie są z pewnością najbardziej czczone we Francji. Od XVII wieku Francuzi obchodzą nawet święto konwalii.
Na szczęście
Według wierzeń ludowych, konwalie dodawane do bukietów ślubnych przynoszą szczęście i pomyślność w życiu rodzinnym.
Właściwości lecznicze
Ale oprócz właściwości dekoracyjnych konwalia ma również zastosowanie w medycynie. Ma działanie przeciwskurczowe, przeczyszczające i uspokajające. Najczęściej stosowana jest w postaci herbaty lub ekstraktu.
Maść sporządzona z ekstraktu konwalii jest stosowana do leczenia oparzeń i innych ran. Z kwiatów konwalii robi się także specjalny tonik, który rozjaśnia skórę.
Olejek eteryczny z konwalii jest stosowany w aromaterapii w leczeniu bólów głowy, depresji i melancholii. Ponadto „panieńskie łzy” spowalniają bicie serca i normalizują krążenie krwi.
Należy jednak uważać, ponieważ niewłaściwie stosowana roślina może być trująca.
Mikołaj Kopernik i konwalie
Ciekawostką jest, że na niektórych starych portretach Mikołaj Kopernik przedstawiany jest z bukietem konwalii w ręku, co było wyrazem uznania jego zasług medycznych, gdyż wielki polski astronom był też wspaniałym uzdrowicielem.
A jakie są ulubione kwiaty Twojej mamy?
Wszystkim mamom składamy najserdeczniejsze życzenia!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne