Gigantyczna farma mleczna w Bułgarii

Saudyjczycy zainwestują w gigantyczną farmę mleczną w Bułgarii!

Saudyjska inwestycja w przemysł mleczarski

Arabia Saudyjska jest zainteresowana wspólną inwestycją i budową farmy mlecznej w Bułgarii, która ma szansę stać się największą w kraju i regionie. Biorąc pod uwagę, że według najnowszych danych liczba owiec i krów mlecznych w Bułgarii poważnie spada jest to fantastyczna wiadomość!
 
Saudyjczycy zainwestują zarówno w bułgarskie obiekty hodowlane, jak i w zakłady przetwórcze. Wytwarzane mleko będzie w całości przetwarzane w naszym kraju, a produkty kierowane będą na eksport do regionu Zatoki Perskiej.

Owocne spotkanie

Te dobre wiadomości to efekt spotkania ministra gospodarki i przemysłu Nikoła Stojanowa z kierownictwem jednej z największych firm w Arabii Saudyjskiej z branży spożywczej, która jednocześnie zarządza również gospodarstwem, w którym hodowanych jest około 190 000 krów – mniej więcej tyle, ile wszystkich zarejestrowanych krów w Bułgarii.
 
W spotkaniu uczestniczyła także prezes zarządu LB Bulgaricum, jedynej państwowej firmy mleczarskiej w Bułgarii, która przedstawiła bułgarską firmę i jej produkcję. Kolejny etap projektu przewiduje wizytę przedstawicieli firmy z Arabii Saudyjskiej w Bułgarii w celu uszczegółowienia parametrów i omówienia konkretnych możliwości.

Odzyskiwanie rynków

Bułgaria jest zainteresowana pozyskaniem partnera strategicznego, który da jej możliwość odzyskania rynków, które zna, a które przez lata zostały utracone. Bułgarski nabiał, a w szczególności ser, był znany na rynkach azjatyckich i były ulubionym produktem dużej części miejscowej ludności.

Sery Bułgaria

Próbując wskrzesić tę tradycję, firma rozpoczęła sprzedaż w Arabii Saudyjskiej i regionie serów pod marką Bułgaria. Według ich danych produkty wytwarzane w Bułgarii zdobywają coraz większy udział w rynku w Zatoce Perskiej. Budowa wspólnej farmy z LB Bulgaricum i rozpoczęcie wspólnej produkcji to szansa zarówno na rozszerzenie obecności saudyjskiej firmy w regionie, jak i wejście na rynek europejski.

LB Bulgaricum

Ambicją kierownictwa LB Bulgaricum, przy pomyślnej realizacji programu biznesowego na rok 2023, jest zwiększenie wpływów spółki i co najmniej podwojenie jej udziału w rynku mleczarskim oraz odzyskanie części kluczowych rynków zagranicznych.
 
Za rok 2022 spółka spodziewa się dodatniego wyniku finansowego, a prognozy wskazują na wzrost zysku w przedziale od 500 tys. do 1 mln lewa (BGN) w porównaniu z rokiem poprzednim.
 
Trzeba też wiedzieć, że około 60 proc. produkcji LB Bulgaricum trafia na eksport. Bułgarskie jogurty, powszechnie znane w Bułgarii jako kwaśne mleko, są produkowane na bułgarskiej licencji w Japonii (pisaliśmy o tym), która swoim zasięgiem obejmuje dużą część krajów Azji, Południowej Korei. Bułgarskie produkty dostępne są też w Finlandii, a obecnie trwają negocjacje z Mongolią.

Budowa lotniska cargo

Arabia Saudyjska jest również zainteresowana inwestycją w budowę lotniska cargo w naszym kraju. Minister Nikoła Stojanow przedstawił projekt rozbudowy lotniska Chaskowo, ale podkreślił, że są inne potencjalne lokalizacje. Saudyjczycy wyrazili zainteresowanie projektami, które oprócz lotniska pozwalają również na budowę strefy przemysłowej.

Zainteresowanie współpracą

Ministrowie Nikoła Stojanow i Aleksander Pulew zostali również przyjęci przez księcia Khalida bin Salmana bin Abdulaziz Al Saud, brata następcy tronu Arabii Saudyjskiej i ministra energetyki. Oprócz możliwości wspólnych projektów w dziedzinie energetyki, dyskutowano również o współpracy w innych dziedzinach gospodarki.
 
Jeśli dialog będzie kontynuowany w tym samym tempie, w krótkim czasie spodziewane jest rozpoczęcie poważnych projektów inwestycyjnych między obydwoma krajami.

„Dano” – jak mówią Bułgarzy!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz