Kiedy młodzi Bułgarzy opuszczają rodzinne gniazdo

Bułgaria znajduje się w pierwszej piątce krajów, w których synowie najdłużej mieszkają z rodzicami.

W Bułgarii

Jak wynika z aktualnych danych Eurostatu, Bułgaria jest jednym z krajów UE, w którym młodzi ludzie najpóźniej opuszczają rodzinne gniazdo. Średnia wieku to dopiero 30,3 lata.
 
Jednocześnie istnieje znaczna różnica między tym kiedy rodzinny dom opuszczają córki, a kiedy synowie. Jest to jedna z największych dysproporcji w Europie. Pod tym względem Bułgaria zajmuje drugie miejsce, tuż po Rumunii.

Najpóźniej

Najpóźniej, bo powyżej trzydziestki wyprowadzają się od rodziców „dzieci” w Portugalii (33,6 lat), Chorwacji (33,3 lat), Słowacji (30,9 lat), Grecji (30,7 lat) i Bułgarii (30,3 lat).

Najwcześniej

Najwcześniej – w Szwecji (19,0 lat), Finlandii (21,2 lat), Danii (21,3 lat) i Estonii (22,7 lat).

Średnia w UE

W 2021 r. średnia wieku w UE, w którym młodzi ludzie opuszczali rodziców wynosiła 26,5 lat.
 
W większości krajów północnych i zachodnich młodzi ludzie wyprowadzają się z domu w wieku między 20 - 25 lat, podczas gdy w krajach południowych i wschodnich dopiero gdy kończy im się dwójka z przodu i zaczynają trzydziestkę.
 
W 2021 r. w UE mężczyźni opuszczali rodzinne gniazdo średnio w wieku 27,4 lat, a kobiety w wieku 25,5 lat. Tendencja ta jest obserwowana we wszystkich krajach, tj. młode kobiety opuszczają gospodarstwo domowe przeciętnie wcześniej niż młodzi mężczyźni.

Synowie

Mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio po 30 roku życia w 11 krajach UE - Chorwacja, Portugalia, Słowacja, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Włochy, Malta, Hiszpania, Rumunia i Polska, podczas gdy kobiety tylko w 2 krajach - w Portugalii i Chorwacji.

Różnica wieku między synami i córkami

Największą różnicę między płciami obserwuje się w Rumunii, gdzie młodzi mężczyźni wyprowadzają się z domu w wieku 30,3 lat, a kobiety w wieku 25,6 lat. Następna jest Bułgaria - mężczyźni opuszczają rodzinny dom w wieku 32 lat, a kobiety w wieku 28,5 lat.
 
Najmniejsze różnice występują w Szwecji, Danii i Irlandii i wynoszą 0,4, 0,5 i 0,9 roku.

Dlaczego tak jest?

Może mamy zbyt dobrze gotują?
 
Obiektywnie musimy przyznać, że nasze „dzieci” wciąż traktujemy jak dzieci i to chyba trochę nasz błąd wychowawczy.
 
Gdy obserwujemy polskie rodziny widzimy, że rodzice też kochają „dzieci”, ale te są bardziej samodzielne i mają też swoje własne życie.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz