Kolejna ekspedycja

Bułgarski naukowo-badawczy statek NIK 421 noszący imię Św. Cyryla i Metodego wyrusza 8 listopada w swoją drugą podróż na Antarktydę, tym razem z większą załogą.
 
Dziesięć miesięcy temu stary, ale bardzo dobrze wyremontowany i wyposażony statek pokonał po raz pierwszy trudną trasę do lodowatego południowego kontyngentu Antarktydy.

32. Bułgarska Ekspedycja Antarktyczna

W ramach 32. Bułgarskiej Ekspedycji Antarktycznej, 8 listopada br., bułgarski statek arktyczny wyruszy w swój drugi rejs na Antarktydę, aby dostarczyć blisko 70 ton materiałów na budowę nowego laboratorium naukowego w pobliżu bułgarskiej bazy na wyspie Livingston.
 
Dowódcą statku jest kapitan Nikołaj Danaiłow. Aby przetrwać trudne warunki pogodowe, nowe laboratorium naukowe musi zostać ukończone do wiosny, kiedy na Antarktydzie zaczyna się zima.
 
Drugim zadaniem ekspedycji jest zapewnienie warunków do realizacji dziesięciu projektów naukowych, które już wykraczają poza parametry wyspy Livingston. Naukowcy udadzą się m.in. na wyspy Smit, Deception i 25 Maja, skąd pobiorą próbki, aby zbadać tamtejszą florę i faunę. W tym roku naukowcy będą badać także dźwięki.
 
Tegoroczne wypłynięcie statku półtora miesiąca wcześniej sprawi, że polarnicy dotrą na Antarktydę na początku astronomicznego lata, co zdaniem kapitana pozwoli im w ciągu 50 dni roboczych wyładować wszystkie materiały i przeprowadzić wszystkie projekty naukowe.
 
Załoga NIK 421 będzie liczyć 34 marynarzy (o 7 więcej niż przed rokiem). Wzmocnione zostało dowództwo na pokładzie, będzie też więcej sterników, dzięki czemu rozładunek towaru będzie można wykonać szybciej, nawet w nocy.
 
Oprócz bułgarskiej załogi na statku będą pracować także przedstawiciele Belgijskiego Instytutu Polarnego.

8 listopada

Jeśli chcesz zobaczyć jak wypływa bułgarski statek arktyczny na swoją kolejną wyprawę, przyjdź 8 listopada o 13:30 do portu morskiego w Warnie.
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz