Ludzki naskórek - innowacyjny model 3D

Naukowcy z wydziału Biotechnologii Komórek Roślinnych Centrum Biologii i Biotechnologii Systemów Roślinnych wraz z Laboratorium Metabolomiki Bułgarskiej Akademii Nauk opracowali innowacyjny model 3D ludzkiego naskórka na potrzeby badań w dziedzinie medycyny i przemysłu farmaceutycznego.
 
Zastosowano specjalistyczne techniki mające na celu odtworzenie złożonej budowy fizjologicznej i funkcji ochronnej ludzkiego naskórka. Eksperymentalny prototyp naskórka odtwarza najbardziej zewnętrzną warstwę ludzkiej skóry, która jest największym organem ludzkiego ciała.

Znaczenie projektu

Model umożliwia badaczom prowadzenie zaawansowanych technologicznie badań klinicznych w celu testowania działania biologicznego i przepuszczalności leków oraz preparatów kosmetycznych, minimalizując wykorzystanie w eksperymentach naukowych zwierząt.
 
Obecnie na opracowanym modelu naukowcy prowadzą badania związane z fotostarzeniem się skóry pod wpływem promieni UVA i UVB oraz osiągnięciem profilaktyki przeciwsłonecznej za pomocą naturalnych produktów.
 
„Światowy rynek produktów fotoochronnych wart jest blisko 10 miliardów euro rocznie. Wiele z nich opiera się na głównym składniku dwutlenku tytanu, którego stosowanie na ludzkiej skórze w przyszłości będzie ograniczone. Dlatego też światową tendencją jest obecnie poszukiwanie naturalnych alternatyw do wyrobu produktów fotoprotekcyjnych w celu ochrony skóry przed starzeniem się” – wyjaśnia prof. dr Milen Georgiew, kierownik ds. rozwoju naukowego i wydziału Biotechnologii Komórek Roślinnych w Centrum Biologii i Biotechnologii Systemów Roślinnych.
 
Naukowcy zajmujący się projektem stosują w swoich badaniach innowacyjny model naskórka i demonstrują warunki starzenia się skóry za pomocą unikalnej w Bułgarii kamery UV, która odtwarza całe spektrum promieni UV.

Umożliwiło to przetestowanie na nowo powstałym prototypie substancji roślinnych wyizolowanych z roślin leczniczych i zbadanie ich wpływu na proces fotostarzenia.
 
Zidentyfikowano już kilka naturalnych substancji w roślinach endemicznych występujących w Bułgarii, takich jak haberlea rodopska (rodopski siliwriak), które wykazują wysokie właściwości fotoprotekcyjne i mają znaczny potencjał, aby chronić skórę przed starzeniem się wywołanym promieniowaniem UV.
 
Teraz nadszedł czas by opatentować te odkrycia w celu produkcji organicznych produktów ochrony przeciwsłonecznej o działaniu przeciwstarzeniowym – wyjaśniają naukowcy.
 
Czy uda nam się zachować wieczną młodość? Ważniejsze to zachować młodość ducha!



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz