Pierwszy helikopter medyczny w Bułgarii

W latach 2014 - 2019 w Bułgarii pełniły służbę dwa helikoptery medyczne prywatnej firmy Heli Air. W wyniku braku porozumienia między Ministerstwem Zdrowia, a ubezpieczycielem co do tego, kto powinien ponosić koszty, Heli Air została zmuszona zrezygnować z dalszej działalności i sprzedała helikoptery za granicę.
 
Po czterech i pół roku przerwy, od 1 lutego 2024 roku Bułgaria znowu posiada lotniczy ambulans! Jest to dla Bułgarii duży sukces i krok we właściwym kierunku, a ministerstwo zapowiada, że to państwo będzie ponosić koszty ich utrzymania.

Nowy helikopter

Pierwszy nowy helikopter medyczny wylądował na lotnisku Wrażdebna w Sofii w czwartek 01.02, a oficjalnie został zaprezentowany 2 lutego. Helikopter wyprodukowano we Włoszech, a zakupiony został dzięki funduszom europejskim.
 
Oczekuje się, że pierwsze realne obowiązki w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym rozpocznie jeszcze w tym miesiącu. Początkowo będzie mógł brać udział w misjach ratowniczych wyłącznie w godzinach dziennych.

Ambitne plany

Do końca tego roku Bułgaria powinna otrzymać jeszcze dwa śmigłowce medyczne, a do 2026 roku będzie ich łącznie sześć.
 
Zgodnie z projektem, w systemie lotniczego pogotowia ratunkowego będzie pracować łącznie 36 pilotów i 14 inżynierów. Na pokładzie maszyny będzie także personel medyczny, który przechodzi już odpowiednie szkolenie.
 
Są już zarejestrowane trzy lądowiska: szpital Św. Anny w Sofii, Uni Hospital w Panagiuriszte i Św. Marina w Warnie. W tej chwili Dyrekcja Generalna Administracji Lotnictwa Cywilnego rozpatruje dokumenty pięciu kolejnych szpitali, z czego dwa znajdują się w Sofii, a kolejne w Ruse, Płowdiwie i Wielkim Tyrnowie. Docelowo lądowiska mają się znajdować w 20 szpitalach i będą powstawać etapowo.
 
Na terenie kraju ma powstać łącznie sześć baz operacyjnych przyszłego powietrznego systemu ratownictwa medycznego, a ich lokalizacja ma umożliwić dotarcie dwóch helikopterów jednocześnie w dowolne miejsce w kraju, z zachowaniem zasady „złotej godziny”.
 
Bez wątpienia to nowy etap w pomocy doraźnej i opiece zdrowotnej dla Bułgarów. To szansa na uratowanie życia wielu osób i klucz do zapewnienia opieki medycznej w każdym zakątku kraju.
 
Helikopter będzie pomagać w wypadkach, transportować pacjentów, pomagać w sytuacjach transplantacji i dostarczać sprzęt ratunkowy, krew, narządy do przeszczepów, leki.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz