Polska – Bułgaria ożywienie w turystyce

Andrzej Gut Mostowy - Doktor Honoris Causa

Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Międzynarodowej Szkoły Biznesu w Sofii. Stało się to podczas uroczystej ceremonii, w której uczestniczył dr Ilin Dimitrow - Minister Turystyki Bułgarii.
 
W słowach gratulacyjnych minister Dymitrow nazwał Andrzeja Guta-Mostowego „przyjacielem turystyki bułgarskiej” i podziękował mu za owocną współpracę, za wkład w rozwój stosunków dwustronnych, rozwój wymiany turystycznej między Polską i Bułgarią oraz podzielenie się swoimi doświadczeniami.
 
Podkreślił sukces wspólnych polsko-bułgarskich inicjatyw, dzięki osobistym wysiłkom sekretarza stanu Andrzeja Guta-Mostowego oraz ekspertów z obu krajów.

Polsko-bułgarskie inicjatywy

Dzięki tym staraniom w 2021 r. zostało podpisane m.in. memorandum między Polską i Bułgarią o porozumieniu w dziedzinie turystyki, odbyły się dwustronne fora biznesu turystycznego, zorganizowano bułgarski roadshow i setki spotkań w formacie B2B w kilku polskich miastach, które zakończyły się wielkim sukcesem. W listopadzie ubiegłego roku Bułgaria była także krajem partnerskim największych targów turystycznych w Polsce.
 
Wszystkie te inicjatywy były możliwe dzięki chęci i staraniom obu stron.

Narodowe Przedstawicielstwo Turystyczne Bułgarii w Polsce

Minister Dimitrow podkreślił także rolę Narodowego Przedstawienia Turystycznego Republiki Bułgarii w Polsce w osobie attaché ds. turystyki i dyrektora Nikołaja Kostowa, który wraz z Andrzejem Gutem-Mostowym znalazł się w prestiżowym rankingu wśród stu najbardziej wpływowych postaci w polskiej turystyce w minionym roku.

Znaczenie współpracy

Polscy turyści już od ponad 70 lat przyjeżdżają do Bułgarii na zorganizowane wakacje. W 2022 roku w celach turystycznych przyjechało do Bułgarii ponad 380 tys. Polaków. To pokazuje, że Bułgaria jest ważnym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków, a Polska jest bez wątpienia jednym z głównych rynków dla bułgarskiej turystyki – podsumował minister Ilin Dimitrow.
 
Bułgaria spodziewa się przyjąć tego lata około 460 000 polskich turystów.
 
„Należy podkreślić, że turystyka ma ogromne znaczenie nie tylko dla gospodarki, ale także dla tworzenia i wzmacniania więzi między naszymi narodami i kulturami. Bułgaria jest tradycyjnie miejscem, które wielu Polaków preferuje na wakacje” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy.

Oczekujące zadania

Podkreślił również , że obie strony chciałyby wspólnie rozwijać także inne obszary turystyki, podkreślić znaczenie Bułgarii jako destynacji historycznej i kulturowej, rozwijać turystykę zimową, leczniczą i to nie tylko w sezonie letnim, ale także przez cały rok.

Nadchodzące polsko-bułgarskie inicjatywy

W dniach 12 – 14 czerwca w ramach wspólnych działań, w ramach programu „Współpraca regionalna, naukowa, gospodarcza” przybędzie do Burgas delegacja województwa pomorskiego. W jej składzie będą instytucje naukowe, przedsiębiorcy i organizacje biznesowe, pod przewodnictwem marszałka województwa gdańskiego Leszka Bony oraz zastępcy Prezydenta m. Gdańsk Piotra Grzelaka.
 
Ze strony bułgarskiej w spotkaniach wezmą udział prezydent m. Burgas Dimityr Nikołow, Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce Margarita Ganewa, bułgarskie instytucje naukowe oraz przedsiębiorcy i organizacje biznesowe.
 
W programie wizyty polskiej delegacji przewidziane są spotkania robocze prezentacje, podpisanie dwustronnych umów o współpracy, panel naukowy oraz polsko-bułgarskie forum gospodarcze.
 
I TY możesz przyczynić się do rozwoju bułgarskiej turystyki! Zaplanuj tegoroczne wakacje w Bułgarii i poleć ją znajomym! Polecaj też Krajowy Portal Informacyjny www.PrzyblizamyBulgarie.comAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz