Przemysł zbrojeniowy - IAG inwestuje w Burgas

Wiodący światowy producent pojazdów opancerzonych Іntеrnаtіоnаl Аrmоrеd Grоuр rozpoczyna w Burgas budowę swojej największej fabryki.
 
Od wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę Międzynarodowej Grupy Pancernej IAG w Burgas dzielą nas już tylko tygodnie.

Fabryka IAG w Burgas

Będzie ona największym zakładem w portfolio firmy i będzie produkować samochody opancerzone według standardów NATO. Będzie w niej produkowana cała gama pojazdów IAG, w tym najnowszy wóz opancerzony RIŁA 8x8.
 
IAG zainwestuje ponad 20 mln lewa (BGN) w zakład o powierzchni 150 tys. m², stworzy ponad 300 miejsc pracy, przygotuje i wdroży programy praktycznego szkolenia specjalistów.

Anton Stefow

Właścicielem i założycielem firmy jest bułgarski emigrant dr Anton Stefow. Osiągnąwszy sukces na ryku światowym, postanowił zainwestować w przemysł zbrojeniowy w Bułgarii, która jest jego ojczyzną.
 
„Cieszę się, że mam możliwość rozszerzyć obecność IAG w Bułgarii i pomóc krajowi z inwestycją w przemyśle o narastającym znaczeniu w skali światowej. Zwiększymy zatrudnienie w regionie w okresie poważnych wyzwań gospodarczych stojących przed Bułgarią. Cieszę się, że państwo bułgarskie czyni starania by przyciągnąć na stałe dużych inwestorów, jak nas tutaj, do mojej ojczyzny i jestem zdecydowany zwiększyć wkład IAG w rozwój Bułgarii w przyszłości” - powiedział Stefow.

Poligon i testy jakości

Jego pierwszym krokiem było wynajęcie poligonu w Zmejewo (Zmeevo), koło Starej Zagory, aby móc przeprowadzać obowiązkowe testy jakości i niezawodności swoich pojazdów według standardów NATO.

Pojazdy IAG

IAG produkuje w pełni chronione pojazdy opancerzone i zatrudnia ponad 1000 pracowników w pięciu lokalizacjach. Obecnie firma posiada zakłady w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Turcji oraz filie - oprócz Bułgarii - w Wielkiej Brytanii, Iraku i Pakistanie.
 
IAG dostarcza pojazdy opancerzone dla organizacji szczebla państwowego, w tym ONZ, NATO, niemieckich sił zbrojnych itp. Pojazdami IAG, Sentinel ARV zainteresowała się też firma SpaceX Elona Muska do eskortowania astronautów na stanowiska startowe.
 
Pojazdy i karetki pogotowia IAG są wykorzystywane przez straż graniczną, w misjach pokojowych, w ochronie osobistej, w sektorze bankowym, w przemyśle naftowym w różnych częściach świata.
 
Producent ma w swojej ofercie ponad 150 modeli, obejmujących takie segmenty jak pojazdy taktyczne, transportery opancerzone, pojazdy służące do kontroli zamieszek, przewożenia kosztowności, karetki pogotowia, opancerzone jeepy i luksusowe sedany.

Znaczenie inwestycji

Inwestycja IAG będzie miała bardzo korzystny wpływ na bułgarski przemysł. Jest przykładem innowacyjnej produkcji, nastawionej na eksport, a w tym kierunku państwo chce, aby rozwijała się bułgarska gospodarka.
 
Znaczenie inwestycji wzrasta również w związku z rozpoczęciem wymiany starego uzbrojenia bułgarskiej armii, pamiętającego jeszcze czasy Związku Radzieckiego na nowoczesne. W Warnie trwa budowa dwóch nowych okrętów wojennych, a nowa fabryka w Burgas zapewni dostawy bułgarskich bojowych wozów pancernych dla piechoty.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz