Światowy lider w produkcji kaczej wątróbki i ziół

Bułgaria jest absolutnym światowym liderem w produkcji kaczej wątróbki, przewodów hamulcowych i ziół.

Największe dochody

Jednak to, że kraj jest liderem światowego eksportu tych towarów, nie oznacza, że zarabia na nich najwięcej. Jeśli spojrzymy na zagadnienie z punktu widzenia tego, które towary przynoszą Bułgarii największy zysk, ranking wygląda inaczej. Są to miód nierafinowany, surowy olej słonecznikowy i słonecznik oleisty.

Olej słonecznikowy i słoneczniki

Z tymi towarami Bułgaria zajmuje czwarte i trzecie miejsce w światowym eksporcie. Oleje, a zwłaszcza słonecznikowy, to nowy złoty bułgarski towar, którego eksport przekracza 1 miliard dolarów. Bułgarski olej trafia głównie do Indii, Hiszpanii i Republiki Południowej Afryki. Jeśli chodzi o słoneczniki, to według danych Eurostatu prawie jedna czwarta produkcji w całej Unii Europejskiej pochodzi z Bułgarii, co czyni kraj największym producentem w UE.

Dzikie zioła

Według danych Ministerstwa Środowiska i Wody, spośród wszystkich krajów członkowskich tylko Bułgaria zbiera w dużych ilościach dzikie zioła, co jest również powodem, dla którego jako jedyny kraj w Unii Europejskiej posiada specjalistyczne przepisy prawne dotyczące roślin leczniczych. Co roku w wyznaczonych punktach w Bułgarii zbiera się i przetwarza od 15 do 17 tysięcy ton roślin leczniczych, z czego 90% trafia na eksport.
 
W Bułgarii występuje ponad 750 roślin, które mają udowodnione pozytywne właściwości, a około 250 wykorzystuje się intensywnie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym i w medycynie ludowej. Zabrania się zbierania 24 ziół w celach gospodarczych, a dla kolejnych 11, wśród których jest np. przytulia, ustalane są co roku dopuszczalne limity. Przez pewien czas zakazano nawet zbiorów popularnej mursalskiej herbaty ze względu na zagrożone występowanie naturalne.

Olejek lawendowy

Od lat Bułgaria należy również do liderów produkcji olejku lawendowego. Jeszcze kilka lat temu lawenda bułgarska stanowiła ponad 50% lawendy sprzedawanej na całym świecie.

Narty

To, że Bułgaria jest liderem w produkcji ziół, może specjalnie nie dziwić, gdyż zioła były obecne na bułgarskich ziemiach od zarania dziejów. Jednak fakt, że Bułgaria jest w pierwszej trójce największych europejskich eksporterów nart, dzieląc nawet drugie miejsce z Francją, może być dla większości zaskoczeniem. Według danych Eurostatu kraje będące producentami nart i desek snowboardowych eksportują każdego roku do innych krajów członkowskich Wspólnoty 3,5 miliona par nart i desek snowboardowych. Poza Unię Europejską eksportuje się kolejne 2,5 miliona. Ponad jedna trzecia całego tego eksportu, po 11% pochodzi z Austrii, a z Francji i Bułgarii! Prawie połowa europejskich nart przeznaczonych na rynek pozaeuropejski trafia do Stanów Zjednoczonych.
 
A więc nie tylko kacza wątróbka i zioła są ważnym produktem eksportowym Bułgarii!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz