Truflowy biznes w Bułgarii
19 Pażdziernik, 2023,
07:30
Trufle – pożywienie bogów, symbol luksusu i wyśmienitej kuchni. Znane już w starożytności. Starożytni Grecy i Rzymianie uważali je za naturalny afrodyzjak. Potem objęte ekskomuniką z uwagi na ich „nieczystą siłę”. Ponownie odkryte w okresie renesansu i wykorzystywane w menu arystokratów, na europejskich zamkach.
Krótkie ABC o truflach
Trufle to podziemne grzyby, które rosną w korzeniach niektórych gatunków drzew, takich jak topola, lipa, wierzba, grab, leszczyna, dąb i żyją w symbiozie z nimi.
Rekordową cenę 150 000 euro uzyskano za trufla o wadze 1,5 kg, znalezionego w pobliżu miasta Brescia we Włoszech. Wysoka cena wynika głównie z trudności w ich znalezieniu.
W przeszłości do poszukiwania trufli wykorzystywano samice świń, gdyż trufle oddziaływały na ich hormony. Z uwagi jednak na ryzyko, że świnia zje cenne znalezisko, zrezygnowano z tych praktyk. Dziś wykorzystuje się do tego celu specjalnie wyszkolone psy. Dobrze wyszkolony pies może osiągnąć cenę nawet kilku tysięcy euro.
Istnieją setki rodzajów trufli, ale spożywa się tylko kilkadziesiąt z nich. Najpopularniejsze to:
- czarne trufle zimowe, których cena zaczyna się od ok. 1000 euro za kilogram,
- czarne trufle letnie - powszechniejsze niż trufle zimowe, ich cena zaczyna się od 200 euro za kilogram,
- trufle białe - najdroższe i najrzadsze, występują od września do października, a ich trwałość to zaledwie kilka dni. Ich standardowa cena zaczyna się od 3000 euro za kilogram, ale znane są przypadki, gdy kupujący oferowali nawet 100 000 euro za kilogram.
Trufle w Bułgarii
Trufle w Bułgarii uprawia się w Ludogorie, okolicach Warny i Ugyrczin (Ugarchin), w okolicach Łowecz (Lovech) i to właśnie Ugyrczin jest stolicą trufli w Bułgarii. W tym roku po dwóch latach przerwy organizowany był nawet we wrześniu Festiwal Trufli.
W latach 80-tych XX wieku przybyli do miasta z Włoch pierwsi poszukiwacze trufli w Bułgarii. Po kilku latach poszukiwań Patrizio Panfali, Włoch ożeniony z Bułgarką, odkrył pierwszą czarną truflę w Bułgarii – pomiędzy Ugyrczinem, a Łoweczem.
Dziś truflami zajmuje się w Ugyrczynie legalnie 5-6 osób.
Szara strefa
Ale zbiór trufli w Bułgarii to przede wszystkim najbardziej dochodowy „szary biznes”.
Według ekspertów z Ministerstwa Rolnictwa obroty z handlu truflami wynoszą około 150 mln euro rocznie. Nieoficjalnie uważa się, że w Bułgarii pozostaje tylko 1% zebranych trufli, a prawie wszystko idzie na eksport.
Ponieważ truflowy biznes znajduje się całkowicie w szarej strefie, nie ma żadnych zasad dotyczących ich zbierania i sprzedaży.
Szacuje się, że zbieraniem trufli zajmuje się ok. 20 000 Bułgarów, a niektórzy z nich zarabiają nawet 15 000 euro w sezonie. Z uwagi na to, że jest to bardzo dochodowy biznes, często zajmują się nim zupełnie nieprzygotowani ludzie, którzy niszczą grzybnie trufli.
Leśniczy często natrafiają na prawie wyrwane z korzeniami drzewa i ogromne doły pod nimi. Niektórzy zbieracze wykopują nawet zielone i niedojrzałe trufle. Pomiędzy „łowcami trufli” wybuchają prawdziwe wojny, dlatego dokładne miejsca znalezienia cennych grzybów, zwłaszcza białych trufli, są owiane absolutną tajemnicą.
Jedni pozostawiają ukryte, sobie znane tylko znaki, gdzie znaleźli trufle, aby trafić tu ponownie, a inni z kolei pozostawiają fałszywe ślady, by oszukać konkurencję. Może to dlatego krążą legendy, że trufle można znaleźć nocą w świetle księżyca.
Pierwsza ferma trufli w Bułgarii
Ale może lepiej zobaczyć jak się to robi fachowo w świetle dnia i wybrać się na wycieczkę na truflową fermę, a przy okazji skorzystać z małej degustacji?
Zafunduj sobie wyjątkowe przeżycie na łonie natury na pierwszej plantacji trufli w Bułgarii!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne