Więcej Bułgarów przenosi się poza duże miasta

Coraz więcej Bułgarów przenosi swoje życie i biznesy poza duże miasta.

W 2020 roku prawie 200 000 osób w Bułgarii zmieniło swoje miejsce zamieszkania. Połowa z nich przeniosła się z dużego miasta na wieś lub inne podobne, mniej zaludnione miejsca.

Aby zobrazować skalę tego zjawiska, wyjaśniamy, że według statystyk na koniec 2020 roku ludność Bułgarii liczyła 6 916 548 osób.

W ciągu nieco ponad roku populacja gminy Rodopy, obejmująca obszar na południe od miasta Płowdiw i północne stoki Rodopów wzrosła o 2700 osób. Większość to mieszkańcy Płowdiw, którzy wybrali wiejskie życie. W minionym roku wydano w tej gminie ponad 700 pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych.

Podobnie wygląda sytuacja w gminie Elin Pelin koło Sofii, gdzie coraz więcej mieszkańców Sofii kupuje nieruchomości. W sofijskiej miejscowości Lesnowo przez ostatni rok ponad 60 rodzin kupiło domy lub działki budowlane.

Większość rodzin buduje nowe domy, a mniej jest tych, którzy kupują stare domy i je remontują - mówi burmistrz wsi Lesnowo w gminie Elin Pelin. Co ważniejsze, nie tylko wybierają oni życie na wsi w pobliżu wielkiego miasta, ale przenoszą tu także swoje biznesy.

Podobnie sytuacja wygląda w Warnie i Burgas. Z tą różnicą, że na wybrzeżu Morza Czarnego, wiele rodzin wybiera na swoje miejsce zamieszkania nie tylko okoliczne wioski, ale także nadmorskie dzielnice willowe. W ten sposób łączą życie w kontakcie z naturą z wygodami, które daje im nadmorski kurort.

Popyt na nieruchomości na wsiach i w mniej zaludnionych miejscach daje nadzieję na bardziej zrównoważony rozwój regionalny - mówi Polina Stoykova, dyrektor wykonawczy w Bulgarian Properties.

Wsie, małe miasteczka i kurorty przyciągają coraz więcej Bułgarów, zwłaszcza tych, którzy mogą pracować zdalnie. Życie poza wielkim miastem stało się bardziej atrakcyjne.

"Ożywienie, które widzimy, to świetna wiadomość” - powiedziała.

 Popieramy! To cudowna wiadomość, bo bułgarskie wsie obumierały. Młodzi wyprowadzali się do miasta i pozostawali tylko starcy. Teraz zaczyna powoli wracać do nich życie i … nadzieja!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz