Wojna w Ukrainie i Bułgaria

Wojna na Ukrainie z jej ofiarami, cierpieniem niewinnych ludzi, zniszczeniami drastycznie zmieniła bułgarską opinię publiczną.

- Putin traci poparcie

Już w ciągu pierwszych czterech dni działań wojennych prezydent Rosji Władimir Putin, który od lat cieszy się w Bułgarii pozytywną oceną, stracił ponad połowę swojej popularności, a negatywne opinie na jego temat podwoiły się, o czym świadczą wyniki ekspresowego, reprezentatywnego dla całego kraju badania przeprowadzonego przez Bułgarską Telewizję Narodową i agencję Alpha Research.

- Uchodźcy z Ukrainy

Od 24 lutego 2022 r. do dziś, jak informuje Generalna Dyrekcja Straży Granicznej, prawie 25 tys. obywateli Ukrainy przekroczyło granicę rumuńsko - bułgarską. Na granicy złożono 73 wnioski o udzielenie ochrony humanitarnej - podało BTA.
 
Obywatele Ukrainy mają prawo do bezwizowego wjazdu do Bułgarii oraz prawo pobytu 90 dni, który można przedłużyć.
 
Część z nich kontynuuje tranzyt do Turcji i Grecji. Liczbę tych, którzy pozostaną w Bułgarii szacuje się na ok. 100 000.

- Na jaką pomoc mogą liczyć uciekający przed wojną

Uchodźcy z Ukrainy kierują się głównie na wybrzeże Morza Czarnego, a w mniejszym stopniu do Sofii. Zakwaterowani są bezpłatnie w hotelach w nadmorskich kurortach.
 
Bułgarski rząd wesprze hotele dające schronienie uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy kwotą 40 BGN (około 20,50 EUR) za osobę/dzień.
 
Ukraińskie Centrum Kultury w Warnie jest dosłownie zawalone rzeczami dostarczonymi jako pomoc dla uchodźców i dlatego w Pałacu Kultury i Sportu w Warnie (warneński Spodek) powstał duży, całodobowy ośrodek dla uchodźców, w którym pracują wolontariusze.
 
Tam osoby przybywające z Ukrainy otrzymają kompleksową pomoc i zostanie otwarty punkt imigracyjny. „To jest miejsce, w którym będzie zbierana pomoc – ciepłe koce, woda, żywność, materiały sanitarne, ubrania” – powiedział szef regionu Warny Błagomir Kocew.
 
Na otwarciu centrum był obecny wicepremier i minister innowacji Daniel Lorer, który pomaga jako wolontariusz.

Koordynatorem ośrodka jest Inna Alekseenko.
 
Przybywający uchodźcy to głównie matki z małymi dziećmi. Wielu z nich chce podjąć pracę. Dlatego Warna przygotowuje się do otwarcia przedszkoli dla ukraińskich dzieci.
 
Uproszczone są procedury do zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Mają zapewnioną też bezpłatną pomoc lekarską.

- Rządowe deklaracje

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Bułgarii Kirił Petkow zapewnił pełne poparcie naszego kraju dla wszystkich Ukraińców.
 
Uciekający przed wojną będą mile widziani w naszym kraju, tak aby poczuli się jak w domu, a bułgarskie instytucje zapewnią niezbędną pomoc.
 
W tym celu zaangażowane są służby i ministerstwa, które pomagają uchodźcom już na granicy. Premier Petkow poinformował prezydenta Ukrainy, że Bułgaria wysyła na Ukrainę sprzęt medyczny i produkty lecznicze.

- Organizacje humanitarne i pomoc

Do pomocy włączyło się wiele organizacji humanitarnych, między innymi Unicef Bułgaria.
 
Zachęcamy zwłaszcza naszych bułgarskich czytelników, bułgarską Polonię o przyłączenie się do akcji, pomoc i okazanie serca, na taką skalę, jak robi to Polska!
 
Wszyscy żywimy nadzieję, że pokój szybko powróci, ale teraz nikt z nas nie może pozostać obojętny! Musimy okazać wsparcie! Musimy być solidarni z Ukrainą i to nie tylko w słowach!
 
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz