Bojan Mag - bogomolizm, historia i sensacje
13 Kwiecień, 2022,
04:38
Dziś chcemy Wam opowiedzieć o Bojan Magu lub Bojan Magiku – legendarnym Bułgarze, który żył u schyłku Pierwszego Carstwa Bułgarskiego - prawdziwej postaci z bułgarskiej historii, o której krążą nierealne legendy.
Historycy o Bojanie Magu
Historycy bułgarscy, przyznają, że nie wiedzą o nim zbyt wiele. Wiadomo na pewno, że jest synem cara Symeona I Wielkiego, a jego chrześcijańskie imię to Beniamin.
Otrzymał najwyższe wykształcenie, możliwe w czasach, w których żył. Zakłada się, że ostatnie lata spędził w jaskini w północno-wschodniej lub południowo-zachodniej Bułgarii, ale mógł zostać zabity w Konstantynopolu.
Średniowieczni pisarze o Bojanie Magu
Przez średniowiecznych pisarzy Bojan był opisywany jako człowiek, który może zmienić się w wilka i posiada cudowne moce. Dlatego już za życia nazywano go Magiem.
Był poetą, śpiewakiem, pedagogiem, uzdrowicielem, magiem oraz najbardziej mistyczną i popularną postacią w Europie i Azji Zachodniej w X-XIV wieku.
Kim był Bojan Mag?
W wieku 19 lat opanował praktycznie całą wiedzę Szkół Magnaurskich w Konstantynopolu, aleksandryjskich i bagdadzkich.
Studiował wiedzę tajemną w Syrii, która w tamtym czasie była centrum ezoteryzmu. Znał tajemną mądrość Indii, Egiptu, Syrii oraz mistycyzm protobułgarski i tracki.
Źródła o Psiogłowym
O nim Liutprand z Cremony - biskup Cremony, ambasador cesarza niemieckiego Ottona I powiedział w 949 r. w Konstantynopolu:
„On (Symeon) miał dwóch synów; jeden nazywał się Bojan, a drugi, który nadal żyje i rządzi Bułgarami, Piotr. Bojan jednak do tego stopnia nauczył się magii, że w jednej chwili z człowieka stawał się wilkiem i jakąkolwiek inną bestią, której chciałeś”.
Podobne rzeczy podawały źródła bizantyjskie i polskie.
Innym autentycznym średniowiecznym dziełem przedstawiającym zmitologizowany wizerunek tego bułgarskiego księcia są źródła rosyjskie „Słowo o Marszu Igora”, gdzie jest opisany dokładnie tak samo, jak w zapiskach Liutpranda.
W podaniach ludowych
O księciu Bojanie Magu, zwanym też Psiogłowym, gdyż potrafił zmieniać się w wilka i psa opowiadają ludowe legendy.
Nawet dzisiaj w niektórych cerkwiach w Bułgarii przechowywane są ikony przedstawiające świętych z psimi głowami.
W północno-wschodniej Bułgarii w czasie Wielkiego Postu wykonywany jest hałaśliwy taniec Boenec, który jest związany z Bojanem Magiem.
Powstanie bogomolizmu
Po śmierci Symeona I Wielkiego, carem został jego drugi syn Piotr, a Bojan Mag był jednym z twórców bogomolizmu.
Do powołania tego nowego ruchu religijnego, odłamu chrześcijaństwa doszło na tajnym spotkaniu 13 kwietnia 928 r. w podziemiach klasztoru Św. Paraskewy koło Presławia.
Oprócz Bojana Maga uczestniczyło w nim jeszcze jedenastu innych apostołów, w tym biskup Bogomil, jego syn pop Jeremiasz, bułgarski patriarcha Stefan Wenecjanin i dwóch mistyków z Syrii.
Powstały w Bułgarii bogomilizm rozprzestrzenił się po całej średniowiecznej Europie, a zasady bogomilskie stały się podstawą renesansu – nauka, religia, sztuka i filozofia w jednym.
Zasady bogomolizmu
Bogomilizm głosił czystość wczesnego chrześcijaństwa i przypominał zapomniane Chrystusowe zasady miłości i braterstwa wśród ludzi.
Bogomili, których nazwa wywodzi się od mili Bogu, ubierali się w białe lniane szaty, hodowali pszczoły i jedli głównie owoce, miód, pszenicę i orzechy.
Uważali życie wszystkich żywych istot za święte i w żadnych okolicznościach nie podnosili na nie ręki.
Nauczali, że Bóg jest Duchem i Prawdą, a nie kościołem, religią, rytuałami i kapłanami.
Bogomilcy uczyli ludzi, jak żyć czystym i świętym życiem. Otwierali szkoły dla dzieci i dorosłych. Odkrywali tajemnice żywej przyrody i kosmosu, magię muzyki i sztuki.
Bogomolizm, a Kościół
Oficjalny kościół ogłosił bogomilizm herezją i przy pomocy państwa rozpoczął z nim krwawą walkę.
Za panowania w Bułgarii brata Bojana Maga – Piotra, zginęło 17 wybitnych bogomilców. Bogomiłowie byli wyganiani, prześladowani, znieważani i paleni na stosie.
Bogomolizm w Europie
Aby się ratować, wielu z nich rozproszyło się po całej Europie. Ich wyznawcami są kwakrzy w Anglii, albigensi i katarzy we Francji, Bułgarzy we Włoszech, różokrzyżowcy w Niemczech , bracia czescy w Czechach.
Bojan Mag po upadku bogomolizmu
W związku z klęską Bogomiłów Bojan Mag opuścił Bułgarię, zamieszkał w Kijowie, u księżnej kijowskiej Olgi (swojej siostry i córki cara Symeona I. Wielkiego).
Przywiózł tam wiele książek ze szkoły presławskiej i innych bułgarskich ośrodków literackich i zaczął rozpowszechniać bułgarski język i pismo na rozległym rosyjskim obszarze.
Bojan Mag dzisiaj
Ze względu na swoje radykalne i wrogie poglądy wobec Kościoła, Bogomilcy stali się przedmiotem prześladowań nie tylko Kościoła, lecz także państwa, stąd Bojan Mag jest przemilczany w historii Bułgarii. Opowiada się o nim tylko w legendach.
Wiosną 2021 roku na placu portowym w Burgas stanął pomnik Bojana Maga postawiony przez administrację portu.
Zgodnie z przekazami historycznymi Bojan Mag był przedstawiony na nim z dwiema twarzami – ludzką i wilczą/psią, a na cokole umieszczono znaki masońskie.
Jeszcze przed jego oficjalnym odsłonięciem, na portalach społecznościowych nazywano go „dziwakiem z psią głową”, „dwugłowym świrem”, „szatańskim potworem”… a oficjalne media pisały „o wspaniałej rzeźbie, która budzi podziw”.
Kościół jednak rozpoczął zaciekłą walkę z takim sposobem przedstawienia Bojana Maga i wkrótce potem autor pomnika, rzeźbiarz Georgi Andonow, sam go zdemontował, wyjaśniając: „społeczeństwo ewidentnie nie jest gotowe”.
Jak widać Bojan Mag ciągle jeszcze budzi emocje.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne