Car Samuił i Biliana

Dziś przypada 1009. rocznica śmierci wielkiego bułgarskiego władcy cara Samuela (car Samuił), którego historyczną osobowość kojarzymy z heroicznym eposem Pierwszego Państwa Bułgarskiego z końca X i początku XI wieku.

Car Samuel

Car Samuel rządził Bułgarią od roku 997 do 6 października 1014r. Był pierwszym władcą dynastii Comitopul.
 
Z pewnością pamiętasz już kilka faktów z jego życia. To ten sam Samuel, który stoczył wiele krwawych bitew, ale nie mógł znieść widoku oślepionych swoich żołnierzy i pękło mu serce.

Trylogia "Samuel" Dymitra Talewa

Dziś opowiemy średniowieczną legendę wskrzeszoną w trylogii słynnego bułgarskiego pisarza Dymitra Talewa „Samuel”, odwołującą się do prawdziwych źródeł historycznych, która opowiada o wielkim bułgarskim władcy, który zakochuje się w zwykłej dziewczynie. Jednak ich miłość nie jest szczęśliwa i dziewczyna przypłaca to życiem.
 
„Chciałem, aby moja powieść miała wartość poznawczą, aby była tarczą historycznej prawdy i miażdżącą bronią przeciwko niektórym fałszywym historykom w Skopje, którzy próbują fałszować historię” - pisał Talew.

Caryca Agata

Przez wiele lat bułgarski car Samuel mieszkał ze swoją żoną Agatą. Rodzina żyła w zgodzie i szacunku, ale dumnej Greczynce, nawet carycy, trudno było pogodzić się z faktem, że jest żoną bułgarskiego monarchy.
 
Agata była starsza od cara Samuela o około 3 lata. Już na początku małżeństwa kłócili się i kłócili o wiele rzeczy, ważnych i nieważnych.
 
Mieli troje dzieci - Gawriła Radomira, Teodorę Kosarę i Mirosławę. Jednak pomimo tego, iż pozornie car Samuel posiadał wszystko - potomstwo, szlachetną żonę i szereg zwycięstw militarnych – władca był zmęczony i nieszczęśliwy.

Początek miłości

Pewnego razu, podróżując po Ochrydzie, spotkał w pobliżu źródeł piękną dziewczynę – Bilianę, córkę Bogomiła, niesamowicie piękną. Zakochał się w niej, a ona odwzajemniła jego uczucia.
 
Po znalezieniu bratniej duszy szybko zatopił się w uczuciu, zatracił w miłości i zaczął ignorować to, co dzieje się w jego pałacu.
 
Samuel i Biliana z każdym dniem zakochiwali się w sobie coraz bardziej. Sekretne spotkania nad źródłami nie przestały już wystarczać bułgarskiemu władcy. Podjął decyzję, że rozwiedzie się z królową Grecji i weźmie za żonę piękną Bilianę.
 
Zbudował dla niej dom niedaleko Ochrydy, regularnie odwiedzał ją i przygotowywał grunt dla swojej nowej narzeczonej.

Zemsta Agaty

Jednak bracia Agaty dowiedzieli się o jego sekretnej miłości, a zazdrosna królowa postanowiła usunąć rywalkę. Bracia odnaleźli Bilianę. Młodszy brat Agaty strzelił do niej z łuku, zranił niebezpiecznie, ale nie zabił.
 
Dziewczyna została sparaliżowana. Według legendy nie chciała, aby jej ukochany zobaczył ją w takim stanie. Ukryła się w jaskini w pobliżu góry Galiczica, gdzie urodziła później syna - Dawida.
 
Dziecko rosło silne i zdrowe, ale ona z każdym dniem stawała się coraz słabsza z powodu rany, która się nie goiła i powoli umierała.

Poszukiwanie ukochanej

Car Samuel dowiedziawszy się, że jego żona próbowała zabić Bilianę, wpadł w szał. Zaczął szukać ukochanej i znalazł ją w jaskini. Biliana była przerażona ich spotkaniem, ale zapewnił ją, że ani jej rany, ani utracone piękno nie mogą ugasić płomienia miłości w jego sercu.

Śmierć w ramionach ukochanego

Niestety, ich spotkanie było ostatnim. Wyczerpana, umierająca od trucizny i trudnych warunków, w jakich się ukrywała, Biliana umarła w ramionach kochanka, zostawiając mu jedynie syna.
 
Legenda głosi, że plamy, które mają na swoim ciele pstrągi w Jeziorze Ochrydzkim powstały dzięki łzom, które władca wylał nad swoją utraconą miłością.

Biliańskie Żródła

Samuel nie zapomniał o Bilianie i nazwał jej imieniem źródła, które istnieją do dzisiaj. Około 2 km od centrum Ochrydy znajduje się jedna z największych atrakcji miasta – Biliańskie Źródła. Podania głoszą, że ich woda ma moc uzdrawiania, a każdy, kto nadepnie na jeden z kamieni i obróci się trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, stanie się młodszy o 10 lat.
 
Właśnie tutaj, nad Biliańskimi Żródłami, wieki później, narodziła się piosenka „Biliana płótno bieliła”, która stała się podstawą do napisana powieści „Samuel” Dimitra Talewa..
 
Czy jest to wspomnienie łączącej miłości cara Samuela i przepięknej Biliany, czy opowieść o innym dramatycznym związku, wie tylko historia. Ale legendy żyją do dziś.

Legenda

A czasem jesienią, gdy wokół źródeł jeziora opada mgła, turyści przysięgają, że we mgle późną nocą widzą dwie sylwetki – mężczyzny z mieczem i płaszczem oraz dziewczyny stojącej nad wodą...Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz