Naukowe trzęsienie ziemi - Zlatko Minev

Bułgarski wizjoner

Trzy lata temu Instytut Technologii (MIT) w Massachusetts ogłosił 30-letniego wówczas bułgarskiego naukowca dr Zlatko Mineva wizjonerem i potencjalnym kolejnym zdobywcą nagrody Nobla w dziedzinie fizyki!

Jak napisał Instytut na swojej stronie internetowej, dr Zlatko Minev zmienił całkowicie fundamentalne twierdzenie fizyki kwantowej, które niepokoiło Nielsa Bohra i Alberta Einsteina. Rozwiązało to trwający od 100 lat spór między nimi, a Erwinem Schrödingerem.

Największe osiągnięcia naukowe roku

W ten sposób Zlatko Minev znalazł się w rankingu „Innowatorów poniżej 35 lat” MIT. Jego odkrycie zmieniło trwające od 100 lat rozumienie fizyki kwantowej i może przyczynić się do zmniejszenia błędów w komputerach kwantowych. Dlatego magazyn Discover umieścił jego badania na liście 50 największych osiągnięć naukowych roku.
 
W Bułgarii Zlatko Minev otrzymał nagrodę imienia wynalazcy komputera Johna Atanasoffa (amerykańskiego inżyniera bułgarskiego pochodzenia), wręczaną przez Prezydenta Republiki Bułgarii.

Przełom w nauce

Przez większą część XX wieku zakładano, że atomy przechodzą z jednego poziomu energii na drugi w wyniku nagłych, nieprzewidywalnych, małych skoków kwantowych. Zlatko Minev udowodnił w eksperymencie naukowym, że atom bombardowany energią w postaci światła przechodzi z jednego poziomu energetycznego na drugi w sposób ciągły i płynny, a nie poprzez nagły skok.
 
Co więcej, Minev był w stanie wykryć zmianę poziomu energii atomu na tyle szybko, aby ją kontrolować, aby móc zatrzymać skok i odwrócić go, zanim się zakończy. Społeczność naukowa nazwała jego przełom „naukowym trzęsieniem ziemi”.

Zlatko Minev

Zlatko urodził się w Sofii, ale w szóstej klasie wyjechał do San Francisco, gdzie jego matka będąca naukowcem, zajmująca się badaniem ludzkiego mózgu, dostała propozycję pracy.
 
Zlatko również poświęcił się nauce i zaczął zdobywać nagrody w ogólnokrajowych konkursach. Zdobył pierwsze miejsce na Forum Naukowym w San Francisco, a także srebrny medal na forum w stanie Kalifornia.
 
Już w szkole średniej został przyjęty na letnie studia na Leland Stanford Junior University, gdzie wybrał fizykę. Naukę fizyki kontynuował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w San Francisco, gdzie wybrał ją jako specjalizację.
 
Następnie ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Yale i obronił pracę doktorską w laboratorium Quantronics Michela Devoreta, gdzie przeprowadził także eksperyment ze sterowaniem skokiem kwantowym.
 
Na Uniwersytecie Yale stworzył organizację Open Labs, aby inspirować studentów do kontynuowania kariery naukowej. Za społeczny wkład otrzymał od uniwersytetu nagrodę.
 
Dziś Minev pracuje w prestiżowym IBM Quantum, gdzie prowadzi badania naukowe mające pomóc w rozwoju obliczeń kwantowych – „nowego przemysłu”.
Oprócz tego jest etatowym pracownikiem naukowym w laboratorium Watson firmy IBM Corporation.

Znaczenie odkrycia

Przewidywanie skoków może zmienić nasze podstawowe rozumienie rzeczywistości kwantowej, ukształtować przyszłe badania i wpłynąć na nasze rozumienie natury.
 
„Przyszły komputer kwantowy będzie w stanie rozwiązać zadania, których klasyczne komputery nie będą w stanie rozwiązać, nawet jeśli im damy milion lat” – powiedział bułgarski naukowiec, cytowany przez MIT Technology Review.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz