Wasil Lewski i polskie nazwiska w bułgarskiej historii

W sobotę 19 lutego w Bułgarii obchodziliśmy 149-tą rocznicę śmierci, powieszenia Apostoła Wolności Wasila Lewskiego.
 
Wasil Lewski był ideologiem i organizatorem bułgarskiej rewolucji narodowej w XIX wieku. Podróżował po całym kraju i zakładał komitety rewolucyjne, aby przygotować wspólną rewolucję. Jego marzeniem było utworzenie czystej i świętej republiki, w której każdy ma równe prawa, bez względu na narodowość i religię.
 
Zanim go powieszono, w swojej ostatniej spowiedzi wyznał księdzu: „To, co zrobiłem, jest dla dobra ludu”.
 
Lewski spotykał się z wieloma zagranicznymi rewolucjonistami, w tym z polskimi. Na przełomie sierpnia i września 1867 r, podczas swojej pierwszej wizyty w mieście Ruse, spotkał się z polskim emigrantem - rewolucjonistą Franciszkiem Raczkowskim. Łatwo zgadnąć, o czym rozmawiali na tym konspiracyjnym spotkaniu.
 
W połowie XIX wieku bułgarscy rewolucjoniści przygotowując się do walki o wyzwolenie Bułgarii, czerpali wiedzę z doświadczeń polskich rewolucjonistów. Wielu z nich wyemigrowało do Imperium Turecko-Osmańskiego i tutaj porozumiewali się z bułgarskimi rewolucjonistami.
 
Co ciekawe, niektórzy bułgarscy rewolucjoniści, aby pokazać gotowość do heroicznego poświęcenia się dla ojczyzny, zmieniali imiona. Na imię przyjmowali imię św. Jerzego Zwycięskiego (Georgi Pobedonosca), a będąc pod wpływem polskich rewolucjonistów i ich idei przyjmowali nazwiska o polskim brzmieniu.
 
Przykładem jest Sybi Stojkow Popowicz, założyciel zorganizowanej walki narodowo - rewolucyjnej w Bułgarii, którzy przyjął imię Georgi Rakowski czyli tłumacząc na polski Jerzy Rakowski. Dziś jego imieniem nazwane jest miasto Rakowski koło Płowdiwu, gdzie mieszka największa wspólnota katolicka w Bułgarii.
 
Innym przykładem jest Gawraił Hlutew, dowódca oddziału Hwarkowskiej Kawalerii podczas Powstania Kwietniowego, który przyjął imię Georgi Benkowski czyli Jerzy Benkowski.
 
A więc jak widzisz są w bułgarskiej historii polskie akcenty.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz