Wasko Wasilew - zaproszenie do odkrycia Sofii

Stolica Bułgarii - Sofia gości we Wrocławiu

Posłuchaj jak o Sofii "opowiada" pięknie bułgarski skrzypek Wasko Wasilew - wirtuoz i skrzypcowa legenda rocka, a przy okazji zobacz różne oblicza Sofii.
 
Z okazji otwarcia linii lotniczej Ryanair Wrocław - Sofia, bułgarska stolica Sofia będzie gościć na Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu w dniach 3 - 5 marca.
 
Jeśli odwiedzisz stoisko Sofii na targach z pewnością dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o bułgarskiej stolicy i otrzymasz ciekawe informatory.

Odwiedź Sofię: miasto różnych narodowości i kultur

Tutaj również na terenie targów dla profesjonalistów, biur podróży i organizatorów turystyki odbędzie się 3 marca o godz, 13.00 prezentacja „Odwiedź Sofię: miasto różnych narodowości i kultur”, na którą serdecznie zaprasza Ambasada Republiki Bułgarii w Warszawie, Miejskie Przedsiębiorstwo „Turystyka” Gminy SOFIA, Narodowe Przedstawicielstwo Turystyczne Republiki Bułgarii w Warszawie i MY w imieniu własnym i organizatorów.

Kim jest Wasko Wasilew?

Niech o jego talencie świadczy fakt, że w Orkiestrze Koronacyjnej króla Karola III koncertmistrzem, pierwszymi skrzypcami będzie właśnie on - wybitny bułgarski skrzypek Wasko Wasilew.
 
Wydarzenie odbędzie się 6 maja br. w Opactwie Westminsterskim, gdzie koronacje odbywają się od 1066 roku.

Orkiestra Koronacyjna

Orkiestra Koronacyjna to nazwa specjalnej orkiestry, która zgromadzi muzyków ze wszystkich orkiestr w Wielkiej Brytanii. Potwierdzono, że koncert poprowadzi Sir Antonio Pappano, a „pierwszymi skrzypcami” będzie bułgarski skrzypek Wasko Wasilew.

Cudowne dziecko

Wasko Wasilew (Vasko Vasilev) to jeden z najsłynniejszych skrzypków na świecie. Ciepło muzyki, którą wydobywa ze strun swoich ukochanych skrzypiec, jest niezrównane. Karierę rozpoczął jako „cudowne dziecko”. Jest jak Mick Jagger, ale ze skrzypcami.
 
Koncertował w ponad 40 krajach świata, współpracował z najlepszymi muzykami i wokalistami takimi jak Ronnie Wood, Plácido Domingo, Sting, Vanessa May, Paco Peña, Erasure.
 
Gra na skrzypcach od czwartego roku życia, a mając 5 lat wystąpił przed publicznością. W wieku 7 lat był solistą Bułgarskiej Orkiestry Kameralnej w Sali Bułgaria, a mając 9 lat nagrał swoją pierwszą płytę długogrającą z Filharmonią Sofijską.
 
W wieku 10 lat, po tym jak Ludmile Żiwkowej nie udało się zrealizować swojego pomysłu, by wysłać go do szkoły muzycznej w USA, wyjechał uczyć się grać na skrzypcach do Moskwy, gdzie kształcili się jedni z najlepszych skrzypków na świecie.
 
W wieku 16 lat zdobył swoją pierwszą międzynarodową nagrodę na konkursie Jacques Thibault.

Pierwsze skrzypce

W 1994 roku został pierwszym i najmłodszym koncertmistrzem orkiestry Opery Królewskiej w Londynie, z którą regularnie występuje także jako solista.
 
„To dla mnie wielki przywilej i zaszczyt otrzymać to zaproszenie i być częścią historycznego wydarzenia. Król od lat wspiera muzyków w Wielkiej Brytanii, a w szczególności Operę Królewską, więc przyjmuję to zobowiązanie z wielką odpowiedzialnością, wielkim podekscytowaniem i nieskrywaną przyjemnością” – powiedział Wasko Wasilew po otrzymaniu zaproszenia do Orkiestry Koronacyjnej.
 
A my z nie mniejszą przyjemnością przekazujemy tę wiadomość, bo kto z Was słyszał o tym wyjątkowo uzdolnionym bułgarskim artyście?
 
A to jeden z najpopularniejszych bułgarskich wykonawców, których zna współczesna scena. Jego koncerty budzą ogromne zainteresowanie i wypełniają sale po brzegi, a pomysłom i projektom Wasilewa nie ma końca.

Trasa koncertowa w Bułgarii

Po występie w Orkiestrze Koronacyjnej, końcem maja, Wasko Wasilew przyjeżdża w trasę koncertową do Bułgarii. W 14 miastach zagrają jego skrzypce wraz z gitarą Carlosa Jave'a z Sewilli, perkusją Juana Heredii z Malagi i bandoneonem Gilberto Pereiry z Argentyny.
 
Można nie kochać skrzypiec, ale nie tych w wykonaniu Wasko Wasilewa! Przekonaj się!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz