6 miejsc w Bułgarii związanych z legendami o miłości
13 Luty, 2024,
07:30
Jakie miejsca w Bułgarii kojarzą Ci się z miłością? Oto kilka z nich:
Diabelski Most
Diabelski Most położony jest w malowniczym wąwozie, oddalonym o około 10 km. od miasta Ardino i łączy dwa brzegi Ardy.
Jedna z legend głosi, że w czasach niewoli osmańskiej jeden z tureckich przywódców zamieszkujących te tereny zakochał się w pięknej bułgarskiej dziewczynie. Aby nie dostać się do haremu, dziewczyna postanowiła uciec w góry. Turcy jednak wyruszyli za nią.
Gdy dotarła do mostu nad Ardą, widząc, że nie zdoła uciec prześladowcom, postanowiła skoczyć z mostu. Wtedy stało się coś dziwnego. Turcy niespodziewanie zatrzymali się i z przerażeniem zaczęli uciekać, a dziewczyna uratowała życie. W wodzie, dokładnie pośrodku, pod centralnym łukiem mostu, zobaczyli diabelskie odbicie.
Niektórzy twierdzą, że do dziś w słoneczny dzień można zobaczyć w wodzie odbicie diabła, a most nosi nazwę Diabelski Most.
Szczyt Maragidik
Szczyt Maragidik (Rusałka) to góra w Starej Płaninie, która wznosi się nad miastem Apriłcy (Apriltsi). Krąży o niej kilka legend.
Jedna z nich opowiada o pięknej i kapryśnej dziewczynie imieniem Mara. Dziewczyna obiecała wyjść za mąż za tego, kto zaniesie ją na rękach na stromy szczyt. Znalazł się co prawda taki śmiałek, ale nie starczyło mu sił, aby wrócić z góry.
Inna legenda opowiada o siostrze cara Iwana Sziszmana – pięknej księżniczce Marze. Gdy dla dobra ludu, księżniczka Mara miała udać się do haremu sułtana Murada i w drodze do Edirne przejeżdżała tędy, wspięła się na górę, aby po raz ostatni spojrzeć na ukochaną ojczyznę.
Wtedy z oczu popłynęły jej łzy rozpaczy z powodu losu, który spotkał Bułgarię. Dały one początek rzece Tyża, a od imienia księżniczki została nazwana góra Maragidik i przełęcz na wschód od niej (Marin prohod).
Źródło Miłości w Triawnie
Legenda o pięknym źródełku, fontannie miłości w mieście Triawna opowiada o sekretnej miłości młodego rzeźbiarza do najpiękniejszej dziewczyny w mieście. Młody rzeźbiarz nie był uznany przez miejscowy cech za mistrza i nie miał odwagi poprosić o rękę dziewczyny.
Postanowił więc wykazać się przed Bogiem i wykonać rzeźbę w marmurze, uważanym za najtrudniejszy materiał. Stworzył źródełko, fontannę, na której wyrzeźbił wizerunek swojej ukochanej, a woda była symbolem ich połączonych na wieki dusz. Teraz mógł już poprosić o Boże błogosławieństwo i rękę dziewczyny.
Do dziś woda ze Źródła Miłości płynie z jednakową siłą przez cały rok i nigdy jeszcze źródło nie wyschło. Legenda głosi, że każdy kto napije się tej wody, wypije cząstkę wielkiej miłości, która pozostanie w nim na zawsze.
Ławka Miłości
Ławka znajduje się na skałach wznoszących się nad Drianowskim Klasztorem i jest częścią ścieżki ekologicznej, która rozpoczyna się przy wejściu do jaskini Baczo Kiro (Bacho Kiro).
Wzdłuż ścieżki utworzono trzy panoramiczne zakątki z ławkami i ogrodzeniem, z których otwierają się wspaniałe widoki na klasztor i cudowną przyrodę wokół.
Przestrzeń wokół ławki jest dobrze zagospodarowana, aby podkreślić magię tego miejsca, aby turyści mogli się zatrzymać i podziwiać piękny krajobraz. Ławka ma służyć każdemu kto kocha – swoją połówkę, przyjaciół, przyrodę, piękno itp.
Wodospad Gorica
Wodospad Gorica to jeden z siedmiu Owczarskich Wodospadów, położonych u podnóża północnych stoków Riły, w pobliżu wsi Owczarcy (Ovchartsi). Legenda opowiada o Goricy i jej wybranku Jowicy. Oboje żyli szczęśliwie we wsi.
Gorica była jednak bardzo piękna i pewnego dnia bogaty Turek, któremu wpadła w oko, wysłał ludzi, by ją porwali. Młoda dziewczyna pobiegła w góry, gdzie Jowica wypasał swoje owce, ale Turcy ją dogonili. Wtedy piękna dziewczyna rzuciła się z wysokiego klifu do rzeki, a miejscowa ludność nazwała jej imieniem pobliski wodospad i rzekę.
Kamienne Wesele
Naturalny pomnik przyrody Kamienne Wesele położony jest około 5 km od Kyrdżali. Jedna z legend opowiada o młodym chłopaku, który zakochał się w niesamowicie pięknej dziewczynie z sąsiedniej wsi.
Ojciec chłopaka wykupił dziewczynę za garniec złotych monet i orszak weselny wyruszył do wsi chłopaka. W drodze do wsi zerwał się jednak silny wiatr i odsłonił twarz pięknej wybranki. Gdy teść ją ujrzał, pozazdrościł synowi, a w jego głowie pojawiły się nieczyste myśli.
Wtedy wściekły wiatr zamienił cały weselny orszak w kamień i tak stoją do dziś.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne