Rojaszki Monastyr i jego wiecznie otwarte oczy

Jeżeli lubisz wędrówki, to wybierz się koniecznie do Rojaszkiego Monastyru. To niezwykle piękne i ciekawe miejsce pod względem przyrodniczym i historycznym, pełne pozytywnej energii i mistycyzmu.

Skalny klasztor

Rojaszki Monastyr to wyjątkowy obiekt kulturowo-historyczny, kultowy kompleks skalny z czasów przedchrześcijańskich, którego jaskinie zamieszkiwali w XII-XIII wieku mnisi hezychastyczni, którzy oddawali się w wyciszeniu modlitwie, kontemplacji i specyficznym praktykom ascetycznym, polegającym na wstrzymywaniu oddechu w czasie modlitewnego skupienia.
 
Według badaczy skalny klasztor służył pierwotnie jako trackie sanktuarium, którego początki sięgają III-V wieku. Odkryto tu między innymi pierścień z brązu i monetę z czasów bizantyjskiego cesarza Justyna I, a także ceramikę antyczną i średniowieczną.
 
W przedsionku klasztornej cerkwi zachowały się inskrypcje mówiące o założeniu klasztoru. Wśród odnalezionych napisów pojawiają się m.in. imiona dwóch bułgarskich władców – Michała Asena i Iwana Aleksandra.
 
Cele klasztorne rozmieszczone są na kilku poziomach po obu stronach skalnego grzbietu. W samym środku pierścienia skalnego w kształcie litery L widać liczne małe nisze. W pobliżu odnaleziono także tabliczki wotywne. Wyrzeźbione wnęki mogły służyć zatem do ich umieszczania lub jako grobowce, w których składano urny. Hipoteza o tyle prawdopodobna, że na niektórych wnękach wyraźnie widać, że miały pokrywy i były zamykane.
 
Kompleks skalny robi ogromne wrażenie, choć jest w dużym stopniu zniszczony, częściowo przez czas, a częściowo przez człowieka. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku był tutaj kamieniołom. Jednak nawet teraz możemy sobie wyobrazić jak wielki i imponujący musiał być w przeszłości.
 
Szukając informacji na temat klasztoru, natknęliśmy się na pewien opis, który chyba najlepiej oddaje to co czuliśmy będąc na miejscu: „Na niedostępnych skałach otwory ich cel to wiecznie otwarte oczy przeszłości na teraźniejszość i przyszłość. Patrzą na nas, czekając, aż je zauważymy i zatrzymamy się kiedyś przed nimi, aby rozpocząć cichą rozmowę z czasem”.
 
To rzeczywiście niezwykłe miejsce.

Położenie i trasa

Ten niezwykle malowniczy klasztor skalny położony jest ok. 2 km na północny zachód od wsi Rojak (Royak), w gminie Dyłgopol (Dalgopol), na terenie znanym jako Geneviz Kanara, w Rojaszkich Skałach – miejscu wypełnionym dziwacznymi formacjami skalnymi pośród wspaniałej scenerii.
 
Dzisiaj miejsce to spowija gęsta roślinność i zapomnienie lecz dzięki projektowi DISCOVERY Ministerstwa Turystyki Bułgarii, do końca 2025 roku powstanie tu centrum informacyjne, nowy parking i nowe oznakowanie.
 
Początek trasy turystycznej rozpoczyna się na zachodnim krańcu uroczej wsi Rojak (Royak). Biegnie dalej wygodną polną drogą, która wspina się w górę. W oddali dumnie wznoszą się wschodnie partie Starej Płaniny i najwyższy szczyt w rejonie Kodża Kaja (Kodja Kaya).
 
Po wejściu na płaskowyż, roztacza się wspaniała panorama i imponujący krajobraz. Na całej łące rozsiane są kawałki skał o różnych kształtach, a niektóre z nich noszą ślady działalności człowieka – bardzo przypominają ruiny starożytnej twierdzy, a wzdłuż grzbietu skalnego znajdują się dziwaczne formacje skalne i tarasy. Jest tu również mnóstwo miejsca do odpoczynku i na piknik po przyjemnym spacerze. Trasa jest łatwa i przyjemna.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz