Zamek ZAKOCHANY W WIETRZE

We wsi Rawadinowo, zaledwie 3 km od Sozopola można zobaczyć niezwykły zamek „Zakochany w wietrze”.

Nie jest to jednak taki zamek, jak jeden z wielu pięknych zamków w Polsce. Nie jest to w ogóle typowy zamek. Nie ma historii, a został wybudowany całkiem niedawno. Z pewnością jednak żaden zamek nie wzbudza tyle kontrowersji. Niektórzy są zachwyceni i oczarowani tym miejscem i określają je jako bajeczne, magiczne i niezwykłe. Zdaniem innych to zupełny absurd i kicz.

W tym miejscu, musimy wyjaśnić, że w przeciwieństwie do krajów Europy Środkowej i Zachodniej w Bułgarii nie ma zamków. Powodem jest prawie 500-letnie jarzmo osmańsko-tureckie, którego doświadczył nasz kraj.

Turcy zniszczyli istniejące bułgarskie zamki, a nie zbudowali nowych. Nie budowali, bo taka była filozofia Imperium Osmańskiego. Wszystko należało do sułtana. Tylko sułtan mógł budować dla siebie pałace, jak Topkapi w Istambule.

Wierni padyszachowie (wyżsi urzędnicy w Turcji osmańskiej) zarządzali co prawda miastami i prowincjami, ale było to zajęcie czasowe. Byli „wynajętymi” zarządcami i mieszkali w „państwowych” mieszkaniach. Nie mieli prawa do majątku osobistego. Nie mieli prawa budować dla siebie zamków i pozostawić ich potem w spadku swoim dzieciom, jak to miało miejsce w innych krajach w Europie. Niektórzy z nich budowali fontanny, mosty, meczety, szkoły, ale tylko do użytku publicznego.

Wróćmy jednak do zamku w Rawadinowie. Zamek „Zakochany w wietrze” to nowo wybudowany prywatny zamek, spełnienie marzeń z dzieciństwa jego właściciela - architekta Georgi Tumpalowa.

Jego budowę rozpoczęto w 1996 roku na powierzchni 2 hektarów. Widziana z góry budowla ma kształt prawosławnego krzyża. Na ściany zewnętrzne zużyto 20 000 ton marmurkowego wapienia z pobliskiej góry Strandża. Kamień ten zawiera ślady mikrodiamentów, dlatego zamek zmienia kolor w zależności od pory dnia. Rano ma odcień różu, w dzień jest biały, a przy pełni księżyca lśni.

Dach przypomina bajkowe zamki, z mnóstwem ozdobnych wieżyczek. Elewację zdobi miedź i mosiądz, a ściany porośnięte są bluszczem. Wokół zamku rozpościera się przepiękny park z fontannami, wodospadami, jeziorem z łabędziami, mostami, łukami, kolumnami, posągami i zoo.

W zamku znajduje się kaplica, winiarnia, galeria sztuki, sala gier i stajnia.

W 2013 roku hollywoodzka wytwórnia filmowa wykorzystała tutejszy zamek jako naturalną oprawę dla najnowszej filmowej wersji bajki „Śpiąca królewna”.

Dziennik brytyjski „The Guardian” w specjalnym wydaniu plasuje zamek „Zakochany w wietrze” wśród 10 najważniejszych zabytków świata, takich jak:
  • Meczet-Madrasa Sultan Barquq – Kair, Egipt
  • Pałac królewski w Wersalu - Paryż,Francja
  • Dom Anny z Cleves - East Sussex, Wielka Brytania
  • Pałac Miejski - Jaipur, Indie
  • Pałac Golestan - Iran
  • Casa Batlló - Barcelona, Hiszpania
  • Taliensin Taliesin – Wisconsin, USA
  • Wieża Dominion - Moskwa, Rosja
  • Bubble House - Carali, Australia

Zamek odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów.

Byłeś już tutaj? Jakie jest Twoje zdanie na jego temat?

Jeżeli jeszcze nie byłeś, to zrób to podczas następnych wakacji w Bułgarii i podziel się z nami opinią!

A gdybyś chciał więcej poczytać i zobaczyć.
 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz