Bankya - gdzie powietrze i woda czynią cuda

Bankya to miasto, które ma niepowtarzalny urok i atmosferę, a przy tym wyjątkowy, leczniczy klimat i cudowne lecznicze źródła mineralne. Powietrze wzbogacone jest w ozon i fitoncydy o wielkiej mocy leczniczej, które uwalniane są z sosen i przynoszone przez górską bryzę – „leśny wiatr”.

Jordan Radiczkow, bułgarski pisarz, tak pisał o tutejszym powietrzu: „Tutaj czuję się tak, jakby na kilka godzin w niebie nad Bankyą otwierały się jakieś niewidzialne niebiańskie studnie, z których wylewa się rajskie powietrze”.

Z ziemi, z głębokości 850 m tryska lecznicza, homotermalna woda mineralna węglanowo - siarczano - sodowa o odczynie alkalicznym z domieszką żelaza, miedzi i jodu, o temperaturze 36,5 -37,2⁰C i wydajności 24 litrów na sekundę. Pod względem składu chemicznego jest to prawdziwa naturalna apteka!

Woda charakteryzuje się niskim stopniem mineralizacji i niską twardością. Jest klarowna, bezwonna, o wyjątkowo przyjemnym smaku, odpowiednia do codziennego użytku.

Nazwa miejscowości oznacza w gwarze małą łaźnię. Początki Bankyi jako uzdrowiska sięgają początku XX wieku.

Dziś Bankya to uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne o międzynarodowej sławie, którą zawdzięcza temu, że zarówno powietrze, jak i woda mają wyjątkowe właściwości lecznicze. Jest przy tym niezwykle dogodnie usytuowane, zaledwie ok. 17 km na od Sofii, u podnóża gór Lulin.

Bankya to uznane Narodowe Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej. Leczone są tutaj osoby po udarach, z chorobami sercowo-naczyniowymi i neurologicznymi. Polecane jest również dla osób cierpiących na choroby związane z przemianą materii, choroby przewodu pokarmowego, układu mięśniowo-szkieletowego, schorzeniami endokrynologicznymi, ogólnym zmęczeniem fizycznym i psychicznym.

Powietrze, woda i przyroda kurortu działają również… odmładzająco.

Aby wykorzystać te wspaniałe warunki naturalne powstało tutaj wiele zakładów leczniczych, ośrodków sanatoryjnych, wczasowych i SPA. Miasto wciąż ma plany na przyszłość i stale się rozwija.

W ostatnim czasie wspaniale wyremontowano miejskie łaźnie (na zdjęciach), które wyglądają po prostu imponująco i wkrótce otworzą znów swoje podwoje i będą służyć tysiącom kuracjuszy.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz