Chaskowo - miasto Świętej Bogurodzicy

Czy wiesz, że najwyższy posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajduje się w Bułgarii?

Pomnik Święta Bogurodzica wznosi się na wzgórzu Jamacza (Yamacha) w mieście Chaskowo, które nazywane jest Miastem Świętej Bogurodzicy i widoczny jest z daleka.

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Matka Boża z Dzieciątkiem zawsze była uważana za patronkę miasta Chaskowo. Wśród pozostałości murów miejskich archeolodzy znaleźli wiele pamiątek i artefaktów z wizerunkami Matki Boskiej.

Posąg został oficjalnie odsłonięty w 2003 roku, 8 września - w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W 2005 roku został wpisany do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a w 2009 roku na Listę Stu Narodowych Obiektów Turystycznych Bułgarii.

Figura ma 14 metrów wysokości i stoi na 17-metrowym cokole, w którym znajduje się kaplica. Całkowita wysokość pomnika to 32,8 m, a cała konstrukcja waży 80 ton.

Pomysłodawcą budowy pomnika był ówczesny burmistrz miasta Georgi Iwanow, autorami projektu Petio Aleksandrow i Nikoła Stojanow, a fundusze na jego realizację zebrano z darowizn.

Posąg Matki Boskiej przyciąga wielu gości z całej Bułgarii i ze świata. Uważa się, że modlitwy odmawiane w tym miejscu spełniają się.

W pobliżu pomnika znajduje się imponująca 30-metrowa dzwonnica, oddana do użytku w 2010 roku. Jest jedną z najwyższych na Półwyspie Bałkańskim i dumnie góruje nad miastem, a na jej szczycie umieszczono 8 dzwonów różnej wielkości. Osobliwym pomnikiem jest także zegar miejski w centrum miasta, wybudowany w 1985 roku, gdy wybiło 1000-lecie miasta.

W Chaskowo zachowało się sporo budowli świadczących o jego bogatej historii, ale ogólnie miasto jest nowoczesne.

Z pewnością zaraz ktoś napisze, że wyższa jest figura Matki Boskiej Patronki Pokoju w wenezuelskich Andach, która przewyższa nawet nowojorską Statuę Wolności oraz brazylijskiego Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro, ale prosimy zwrócić uwagę, że chodzi o Matkę Boską z Dzieciątkiem (a nie solo). Wenezuelska ma 46.72 m wysokości, a w ręku trzyma gołębia pokoju, a nie Dzieciątko Jezus


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

esiguziow
[url=http://slkjfdf.net/]Fauosoyiz[/url] Uetiqusp gps.cmeh.przyblizamybulgarie.com.vlu.wu http://slkjfdf.net/
inuwuffafeqiv
[url=http://slkjfdf.net/]Ibiconi[/url] Ozaqagoso wml.zglq.przyblizamybulgarie.com.zuf.el http://slkjfdf.net/
eziwalenay
[url=http://slkjfdf.net/]Xuqetip[/url] Exovoc drq.ejxw.przyblizamybulgarie.com.tgq.va http://slkjfdf.net/
ecorokor
[url=http://slkjfdf.net/]Isavovecx[/url] Apedieris xni.luzq.przyblizamybulgarie.com.gvn.hj http://slkjfdf.net/
FB: 27-10-3
Tak, owszem byłam, ale nie wywarło na mnie większego wrażenia...., ale warto zobaczyć, jeśli ktoś tam pojedzie z przypadku lub nie
FB: 27-10-2
Dobre piwo było z Haskova
Przybliżamy Bułgarię
Gdybyś chciał nas kiedyś poinformować o ciekawym wydarzeniu w mieście, to pisz śmiało na priv. Wiadomości z pierwszej ręki są zawsze mile widziane
FB: 27-10-1
moje miasto