Kapana - najcudowniejsza pułapka

Płowdiw

O Płowdiwie można pisać bez końca, bo to miasto wyjątkowe. Jedno z najpiękniejszych w Bułgarii, a może nawet i najpiękniejsze. Każdy zakątek Płowdiwu błyszczy na swój sposób, ale serce miasta coraz bardziej się wyróżnia.

Oprócz fantastycznych zabytków światowej klasy, jest też pewne miejsce, którego nie możesz ominąć, choć nie jest tak oczywiste – dzielnica przemysłu kreatywnego Kapana. Wystarczy, że skręcisz niedbale z głównej ulicy w centrum i niepostrzeżenie jesteś już w „Pułapce” (kapan = pułapka). A kiedy już do niej wejdziesz, nie będziesz chciał wyjść.

Kapana

Dzielnica powstała jako centrum rzemieślnicze już pięć wieków temu. Nic więc dziwnego, że otaczające Cię uliczki noszą nazwy Futrzana (Kożhuharska), Żelazna (Żelezarska), Złotnicza (Złatarska) itp. To ich plątaninie dzielnica zawdzięcza swoją nazwę.
 
Dziś w Kapanie nie spotkasz tradycyjnych rzemieślników, ale nowoczesnych, kreatywnych przedsiębiorców.
 
Dzięki trzyletnim staraniom Gminy Płowdiw i fundacji Płowdiw 2019, zaniedbana do niedawna część miasta przekształciła się w prawdziwe centrum kultury i dzielnicę przemysłu kreatywnego. Projekt jest częścią programu artystycznego pod hasłem „Razem” (Zaedno), z którym Płowdiw zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2019 roku.
 
Prawie 80% małych uliczek zostało przekształconych w strefy dla pieszych, a wkrótce staną się takie prawie wszystkie. Małe budynki, bardzo podobne do wąskich holenderskich domów w Amsterdamie, są kolorowe i pełne nowego życia, a ludzie życzliwie się uśmiechają.
 
W jednym miejscu zgromadzone są galerie, warsztaty, studia, pracownie, przytulne restauracje i sklepy, wszelkiego rodzaju przestrzenie artystyczne, a nawet sklep z płytami muzycznymi.

Warsztaty rzemieślnicze

Zmodernizowana i odnowiona Kapana zachowała jednak ducha i atmosferę dawnych czasów. Jest tutaj piekarnia, pracownia stolarska, ślusarz, szewc, fryzjer i wielu innych rzemieślników, którzy oferują własnoręcznie wykonywane usługi oraz jakościowe produkty z dobrych materiałów. Wszystkie produkty i usługi, które są tutaj oferowane są profesjonalne, innowacyjne, a nie banalne. To właśnie te warsztaty i pracownie są największym skarbem Kapany i sprawiają, że okolica żyje i prężnie się rozwija.

Rękodzieło i antyki

Oprócz warsztatów rzemieślniczych, drugim ważnym elementem wyróżniającym Kapanę są sklepy artystyczne oferujące rękodzieło oraz antyki. Wśród oferowanych produktów jest odzież, biżuteria, artykuły dekoracyjne, zabawki, książki, obrazy. Są oczywiście także galerie. Sztuka piękna jest tu stałym elementem życia, a wystawy są jedną z głównych atrakcji, którymi można się cieszyć niemal codziennie.
 
W Kapanie wszystko jest kolorowe i wzorzyste. Nie ma szarości i monotonii. Nawet jeśli masz zły humor, gdy widzisz powiewające nad głowami flagi lub kolorowe, graffiti, ale nie byle jakie, a często prawdziwe dzieła sztuki, obrazy przedstawiające znajome twarze lub historie, idealnie komponujące się z budynkami, nadające fajny, wesoły klimat, od razu czujesz się lepiej.

Kawiarnie i bary

Do tego kawiarnie, bary i restauracje ze stolikami na ulicy, muzyka, rozmowy, luźna atmosfera. To miejsce przyciąga ludzi, którzy lubią czuć się swobodnie i nie szukają rutyny oraz wygody. Lokale należą do najciekawszych w mieście. Niektóre z nich istnieją od dziesięcioleci, inne są zupełnie nowe, dopiero co powstałe, ale z wielkimi ambicjami. Nie znajdziesz tu ani zwykłego jedzenia i napojów ani zwykłego wnętrza. Wszystko jest artystyczne, nietuzinkowe, a nacisk kładziony jest na drewno.

Wydarzenia

Ale Kapana to nie tylko miejsca, to przede wszystkim ludzie! Jest kolorowo i wesoło. Inny świat!
 
Każdy bar, każda kawiarnia ma indywidualny charakter i niemal codziennie organizowane są jakieś wydarzenia. Każdy właściciel stara się organizować odczyty literackie, przedstawienia teatralne, potańcówki, wykłady naukowe, wystawy, przyciągnąć znanych artystów lub DJ-ów. W nowej artystycznej, starej dzielnicy Płowdiw dzieje się tak wiele - koncerty, wystawy, festiwale, dyskusje, spektakle teatralne, wernisaże, pokazy, warsztaty, bazary. Tutaj życie toczy się do późnych godzin nocnych i jest takie, jak z bajki – pełne zabawy, miłości i tolerancji.

Hostele

Jeżeli chcesz zanurzyć się w tej wyjątkowej atmosferze, zatrzymaj się najlepiej w jednym z wielu małych hosteli w Kapanie, idealnie pasującym do okolicy - czystym, schludnym, kolorowym, gdzie poczujesz się jak w domu, a właściciel poświęci Ci całą swoją uwagę.
 
Wielu obcokrajowców mówi, że Płowdiw jest wypełniony takim duchem, jakiego nie ma nigdzie indziej, a przynajmniej nie spotkali go. Gościnność i entuzjazm unoszące się w powietrzu są zaraźliwe i działają relaksująco.

Wspólne działania

W ostatnich 2-3 latach Kapana stała się jedną z najciekawszych dzielnic w mieście i jest doskonałym przykładem jak wspólnie można wiele osiągnąć. Tutaj przysłowie „chcieć to móc” ma rzeczywisty wymiar!
 
W czym tkwi sekret pomyślnego przekształcenia zaniedbanej starej dzielnicy w prawdziwe centrum kultury i dzielnicę przemysłu kreatywnego? Poza inicjatywą gminy, staraniom ludzi pracujących na Kapanie, taka przemiana nie byłaby możliwa bez obecności wystarczającej ilości klienteli, z zasobnymi portfelami.

Gospodarka

A w ciągu ostatnich piętnastu lat dzięki szybkiemu rozwojowi Strefy Ekonomicznej Tracja w okolicach Płowdiwu, gdzie powstało wiele nowoczesnych, dochodowych przedsiębiorstw, które przyciągają wielu młodych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów i pracowników, tacy klienci pojawili się w mieście i są stałymi bywalcami Kapany.
 
Teraz w sąsiedniej Starej Zagorze powstaje kolejna Strefa Ekonomiczna Zagore. Życzymy Starej Zagorze, aby w niedalekiej przyszłości zrealizowała podobny wspaniały projekt, taki jak płowdiwska Kapana.
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz