Kiustendił - gołąb pokoju, piękne dziewczyny i wody mineralne

Czasami pomysł napisania o czymś, przychodzi zupełnie niespodziewanie. Tak było właśnie tym razem.
 
Najpierw był gołąb, potem piękna Polka została wybrana Miss Świata, a kilka dni później pewna piękna dziewczyna Madeleine Milanowa została wybrana Dziewczyną Kiustendiłskiej Wiosny, po czym za 2 dni - 21 marca Kiustendił obchodził swoje święto. Zbyt dużo znaków. Dłużej nie można było już zwlekać…

Kiustendił - położenie i znaczenie

Ok. 85 km od stolicy Sofii, w otoczeniu wspaniałych Gór Osogowo, w pobliżu granicy z Serbią, na wysokości ok. 530 - 550 m, w południowo-zachodniej części Kotliny Kiustendił, nad rzeką Bansztica znajduje się jeden z najbardziej znanych bułgarskich ośrodków balneologicznych, ośrodek uzdrowiskowy i turystyczny o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, rezerwat archeologiczny – Kiustendił (Kyustendil).

Pautalia - Miasto źródeł

Kiustendił to jedno z najstarszych bułgarskich miast. Zostało założone ponad 25 wieków temu, kiedy to plemiona trackie, uwiedzione przez tutejsze żyzne ziemie i niesamowite wody mineralne, założyły tutaj swoją osadę. Starożytna nazwa miasta – Pautalia – związana jest z trackim słowem „pote” - źródło i oznacza „Miasto źródeł”.
 
Rzymianie, następcy Traków, zamienili małą wioskę w ważny ośrodek handlowy, zbudowali piękną fortecę obronną i nadając rozległemu miastu nazwę Pautalia, nie omieszkali wykorzystać jego bogatych zasobów naturalnych.
 
W czasach rzymskich miasto było jednocześnie garnizonem i dużym uzdrowiskiem, gdzie żołnierze leczyli rany. Pamiątką tych czasów, które nadal zdobią miasto, są łaźnie rzymskie – drugie co do wielkości w Bułgarii (po podobnych budowlach w Warnie) „Asklepion Pautalia”, które należą do najstarszych budowli w mieście i służyły w czasach starożytnych również jako świątynia boga medycyny – Asklepiona Pautalii.
 
W czasach osmańskich miasto było znanym uzdrowiskiem z wieloma łaźniami tureckimi (hammamami).

Walory przyrodnicze

Kiustendił posiada doskonałe walory balneologiczne i klimatyczne. Klimat kurortu jest łagodny, umiarkowanie kontynentalny, z elementami przejściowego śródziemnomorskiego.
 
Najcenniejszym bogactwem są źródła mineralne. W mieście jest ok. 40 źródeł termalnych, o temperaturze do 76⁰C, które zasilają wszystkie szpitale i sanatoria uzdrowiskowe oraz wypełniają letnie kąpielisko z 3 odkrytymi basenami i łaźniami.

Wody mineralne

Woda mineralna o temperaturze do 76°C jest jedną z najgorętszych w kraju. Jest przejrzysta, bezbarwna, o lekkim zapachu siarkowodoru.
 
Lecznicze właściwości wody opierają się głównie na wysokiej zawartości pierwiastków siarczkowych i siarkowodoru, wysokiej temperaturze, efekcie hipotonicznym, niskiej mineralizacji i stosunkowo wysokiej zawartości fluorków.

Zastosowanie

Tutejsze wody mineralne pomagają w leczeniu:
  • chorób dróg oddechowych,
  • układu mięśniowo-szkieletowego,
  • chorób zwyrodnieniowych stawów,
  • chorób obwodowego układu nerwowego,
  • ginekologicznych,
  • chorób męskiego układu rozrodczego,
  • chorób skóry (neurodermit, łuszczyca),
  • stanów po termicznych zmianach skórnych (lub przeszczepach skóry),
  • zaburzeń metabolicznych,
  • przewlekłych zatruć metalami ciężkimi i substancjami radioaktywnymi.

Procedury lecznicze

Wody mineralne wykorzystywane są głównie do kąpieli, pływania w basenach oraz kuracji pitnych.
Oprócz zabiegów balneoterapeutycznych oferowane są zabiegi borowinowe, specjalne metody kinezyterapii, pełen zakres fizjoterapii sprzętowej, masaże lecznicze i dietoterapia (zwłaszcza dieta owocowa).
 
Nowoczesny sprzęt medyczny i profesjonalna kadra przyczyniają się do szybkiego powrotu do zdrowia i przywrócenia sił witalnych.

Inne atrakcje

W mieście nie brakuje również ciekawych muzeów, galerii, tras spacerowych. Na uwagę zasługuje malowniczy park Hisarłyka, gdzie wśród sosnowych alejek położone są ruiny twierdzy obronnej.
 
Miłośnicy piękna przyrody muszą koniecznie odwiedzić wąwóz rzeki Struma, ze źródłami krasowymi i jaskiniami z oszałamiającym 50 m. wodospadem o swojsko brzmiącej nazwie Polska Skakawica, ale o tym innym razem.

Innowacyjna sztuka uliczna

Kiustendił to również miasto, gdzie sztuka występuje w przestrzeni społecznej, towarzyszy mieszkańcom w codziennym życiu.
 
W tym roku 3 marca - w Święto Narodowe Republiki Bułgarii dzieci ze szkoły Nowi Mistrzowie z Kiustendił w niekonwencjonalny sposób apelowały o pokój. Namalowały na miejskim placu o powierzchni 1000 m² wielką białą gołębicą.
 
Wzorcem był biały gołąb Picassa. W praktyce rysunek składa się z setki innych małych gołębi, wykonanych przy użyciu szablonu, namalowanych farbą na bazie wapna, która jest bardziej trwała i odporna na zmywanie.
 
7 lat temu na tym samym placu, uczniowie tej samej szkoły namalowali wizerunek Władimira Dimitrowa – Mistrza - artysty, który mieszkał, uczył się i pracował w Kiustendił, wzorowany na jego autoportrecie.
 
„To jest nasza modlitwa o pokój” – powiedział inicjator akcji, nauczyciel, artysta Jewgienij Serafimow, który przeobraził Kiustendił, nadał mu artystyczną duszę i zainspirował setki dzieci, aby rysowały.

Stolica czereśni

Kiustendił to również stolica czereśni w Bułgarii i co roku organizowane jest tutaj Święto Czereśni. Zobacz zdjęcia z 2021.
 
A tutaj zobacz jak powstaje uliczne arcydzieło - "dziecięca modlitwa o pokój".Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

Dimitar
Dear ladies and gentlemen, Football is perhaps the most interesting sport on our planet, and predicting the final outcome of football matches is a complex and complex task. When you make soccer predictions, whether it's for fun or to make a profit from betting on the games of fortune, you'll find that there are many soccer analysts on the planet, as well as tools in the form of computer programs that can help you. in this venture. Today I would like to introduce you to our successful analytical approach to football predictions: we use a program that gives full information about future matches based on the ELO rating system, which also provides information on the performance of the ELO rating, and also allows to perform Asian handicap tests, as well as computer simulation of the future match to see the change in the ability to perform the ELO ratings, as well as in the ELO ratings themselves and more and more valuable indicative of the outcome of the match objective parameters. As you can see, we are talki