Kopriwsztica - bajeczne miasteczko

Kopriwsztica (Koprivshtitsa) - małe miasteczko położone w Srednej Gorze, nad rzeką Topolnica, zostało wybrane przez Światową Organizację Turystyki ONZ do udziału w inicjatywie „Najlepsze wioski turystyczne”.

Jest to olbrzymie wyróżnienie, które jednocześnie pokazuje, że w dużym stopniu spełnia ono współczesne wymagania dotyczące ochrony zasobów naturalnych i kulturowych, określone przez Światową Organizację Turystyki ONZ.

W konkursie będą rywalizować ze sobą zamieszkane miejsca z całego świata, do 15 tys. mieszkańców o niskiej gęstości zaludnienia.

Kopriwsztica ma szansę na międzynarodową promocję i ukierunkowane wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kopriwsztica jest niezwykłym i unikalnym rezerwatem historycznym. Brukowane uliczki, jaskrawo pomalowane domy z przestronnymi werandami i dużymi okapami oraz alpejska przyroda urzekają swoją wyjątkowością.

Miasteczko ma bogatą historię. Kilkakrotnie było spalone przez Kurdów, jej mieszkańców wielokrotnie ograbiano i wypędzano, ale też oparło się wielu najazdom. Zamożnym mieszkańcom Kopriwszticy udało się też „odkupić” miasteczko od władz tureckich, uzyskać specjalne przywileje i tym samym zachować nienaruszone bułgarskie tradycje i wizerunek miasta.

Wszystko to sprawiło, że patriotyzm, idee wolnościowe były tu niezwykle silne i mimo niewoli, były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Być może dlatego, to właśnie stąd pochodzi tylu wielkich Bułgarów, którzy oddali życie za Ojczyznę, a wśród nich:

Todor Kableszkow i Georgi Benkowski - organizatorzy i uczestnicy Powstania Kwietniowego, które wybuchło właśnie w Kopriwszticy 20 kwietnia 1876 r, które pokazało światu, że na Półwyspie Bałkańskim istnieje naród, który nie utracił swojej tożsamości i aspiracji niepodległościowych.

Liuben Karawełow - bułgarski poeta, pisarz i rewolucjonista. Petko Karawełow – aktywny działacz społeczny i polityk. Dimczo Debelianow – poeta, autor jednych z najbardziej czułych wierszy w literaturze bułgarskiej. Ich domy są zazwyczaj zamienione na muzea.

W Kopriwszticy znajdziesz także spokój, ciszę, poznasz przytulność miejscowych domów, które oferują wygodne pokoje gościnne i tradycyjną lokalną kuchnię. Odkryjesz krystalicznie czyste powietrze o zapachu sosny i żywicy, dziewiczą przyrodę i 11 dobrze oznaczonych górskich szlaków.

A po latach wspominając swoją wyprawę do Kopriwszticy, może powtórzysz za poetą: „Czy pamiętasz, czy pamiętasz ciche podwórko, ciche podwórko z białymi wiśniami...”

W rankingu Japońskiego Stowarzyszenia Biur Podróży na najpiękniejsze miasteczko w Europie, przeprowadzonym zaledwie kilka lat temu, Kopriwsztica znalazła się na 21. miejscu.

A więc? Kierunek – Kopriwsztica!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 15-12-4
oj tak. Super spędzony czas wspólnie. Później majówka. Kolejne wspólne wakacje w Białce a teraz Sylwester.
Przybliżamy Bułgarię
Życzymy wszystkim znalezienia takich przyjaciół w podróży!
FB: 15-12-3
Pięknie wygląda , Tam jeszcze nie byliśmy , ale Warna i Nesebyr zwiedziliśmy ❤ W drodze do Bułgarii poznałyśmy się z Marta Zagłoba buziak dla was kochani turyści
Przybliżamy Bułgarię
Bardzo nas to cieszy!
FB: 15-12-2
cudownie ! chcę zobaczyć w 2022 Bardzo dziękuję za te wspaniałe notki u Was sprawiają mi wiele radości
Przybliżamy Bułgarię
Super
FB: 15-12-1
Uwielbiam! W Kopriwszticy jest zawsze wspaniały czas, ten niepowtarzalny koloryt wsi i zapach lasu...❤ To ja w Kopriwszticy, przed naszą kysztą! https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4992415140782490&set=p.4992415140782490&type=3&av=101913185295432&eav=AfZUkH2GF0YIs3wTydQIDQxaEDhyQOQFM-yDhfpyGQFM9mXoe468IdD9ZlIbCJmTgRg