Melnik najmniejsze miasto w Bułgarii

Melnik to najmniejsze i niezwykle urokliwe miasteczko w południowo-zachodniej Bułgarii, położone ok. 180 km od Sofii, 23 km od Sandanski, u podnóża góry Pirin, w dolinie rzek Melniszki i Rożeńskiej.

Niezwykłe miasto

Aż trudno uwierzyć, że w tym maleńkim miasteczku było kiedyś 1300 domów, ponad 70 cerkwi i 25 000 mieszkańców. Dziś mieszka tu poniżej 200 osób. Według ostatniego spisu ludności w 2021 roku miasto liczyło 171 mieszkańców.
W rzeczywistości Melnik zachowuje status miasta ze względu bogatą tradycję i historię.
 
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od starożytnego słowiańskiego słowa mel – krucha skała, które odnosi się do skał, wśród których położone jest miasto.
 
Melnik uważany jest za rezerwat historyczny, miasto-muzeum na świeżym powietrzu. Tutejsze domy zachwycają wyjątkową architekturą, wymiarami, bogatym wyposażeniem i piwnicami z winami, a otaczające miasteczko unikalne piramidy - skały z piasku i wapienia zadziwiają wyobraźnię dziwacznymi kształtami.

Najważniejsze zabytki

W tym miniaturowym mieście znajduje się około 100 zabytków kultury: cerkwie, klasztory, stare domy.
Do najbardziej znanych budowli w mieście należą:
 • Bojarski (Bizantyjski) Dom - najstarszy budynek mieszkalny w Bułgarii,
 • Dom Paszowa - znajduje się w nim lokalne muzeum historyczne,
 • Dom Kordopulowa - słynnego handlarza winem, w którego ogromnych piwnicach w formie tunelu w skale, można skosztować lokalnych win,
 • klasztor św. Mikołaja (XII w.),
 • twierdza despoty Sława (XIII w.),
 • cerkiew Apostołów Piotra i Pawła,
 • cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy,
 • cerkiew św. Antoniego - ponoć jedyna w Bułgarii cerkiew poświęcona temu świętemu, a dodatkowo ściany tej świątyni w przeciwieństwie do większości bułgarskich cerkwi prawosławnych, nie są ozdobione scenami biblijnymi, ale malowidłami kwiatów i roślin,
 • Most Rzymski,
 • stara łaźnia turecka,
 • pomnik Jane Sandanski, bo miasto było jednym z ważniejszych ośrodków, w których działały postacie epoki bułgarskiego odrodzenia narodowego.

Wino Melnik

Ale być może najbardziej słynną atrakcją Melnika jest tutejsze wino, gęste i aromatyczne, dzięki któremu miasto zasłynęło prawie trzy wieki temu. Mówią, że wino było tak gęste, że nosili je na talerzach! Do tej pory Merlot, Cabernet Sauvignon i Melnik, produkowane według specjalnej lokalnej technologii, eksportowane są do wielu krajów świata.
 
Prawie wszyscy mieszkańcy Melnika produkują wino. Winiarstwo w Melniku jest tak popularne, że otworzono tu nawet Muzeum Wina.

Mówi się, że Winston Churchill zamawiał co roku, przed i w czasie II wojny światowej, 500 litrów bułgarskiego wina Melnik.

W mieście działa wiele izb winnych i piwnic, gdzie można skosztować niezrównanego smaku aromatycznego napoju, znanego na całym świecie, a ogromne beczki wina przechowywane są bezpośrednio w piaskowych skałach.

Atrakcje w okolicy

W okolicy nie brakuje atrakcji. Ok. 5 km od Melnika znajduje się Rożeński Monastyr, klasztor o prawie tysiącletniej historii, do którego droga wiedzie przez unikalne piramidy piaskowe (około 1,5 godziny pieszo z Melnika).

Niedaleko klasztoru znajduje się cerkiew św. Cyryla i Metodego, zbudowana z inicjatywy Jana Sandanskiego, bułgarskiego rewolucjonisty, który spędził tutaj ostatnie lata swojego życia i został pochowany niedaleko świątyni.

 
Odwiedź Melnik, a z pewnością Cię urzeknie i będziesz zafascynowany nie tylko lokalizacją i przyrodą, ale także gościnnością tutejszych mieszkańców.
 
Miasto znajduje się na liście stu narodowych atrakcji turystycznych w Bułgarii.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz