Pomnik Zawiści

Pierwszy i jedyny na świecie Pomnik Zawiści znajduje się w Bułgarii, w mieście Chaskowo. Został odsłonięty 8 września 2014 roku. Jest odlany z brązu, ma 3 metry wysokości i waży 1 tonę.
 
Ustawiono go w pobliżu fontanny w centrum miasta, na masywnym granitowym cokole. W pobliżu znajduje się centrum informacji turystycznej, wieża zegarowa, posąg Matki Boskiej i dzwonnica, czyjej kręte schody prowadzą na taras widokowy skąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.

Bułgarski Ikar

Rzeźba przedstawia mężczyznę z rozpostartymi ramionami, ze skrzydłami z piór, rozpostartymi jak do lotu. Ale dwie szkieletowe ręce chwyciły go za skrzydła, ciągnąc je w dół i usiłując złamać.
 
Pomnik Zawiści jest dziełem miejscowego rzeźbiarza Tenewa – Guspaty, który jest także autorem innych instalacji artystycznych w Chaskowie, takich jak rzeźba Baby Jagi, sowy przed siedzibą gminy, figury na Pomarańczowym Moście, pomnika artysty Lico...

Zawiść i sława

Mówi się, że 2300 lat temu Diogenes powiedział, że tajemnica tego, aby sprawić ból zazdrośnikom tkwi w tym, aby być w dobrym nastroju. Dlatego usiądź koło pomnika, uśmiechnij się szeroko, zrób sobie zdjęcie i udostępnij...
 
Ktoś mądry kiedyś powiedział: „Nie nienawidź ludzi, którzy Ci zazdroszczą, ale szanuj ich zazdrość. To są ludzie, którzy myślą, że jesteś lepszy od nich”.
 
Chińskie przysłowie głosi, że wysokie wieże mierzy się długością cienia jakie rzucają, wielkich ludzi - liczbą osób, które im zazdroszczą.
 
A napis na pomniku głosi: „Zawiść jest stałym towarzyszem sławy”.
Pomnik Zawiści – Bułgarski Ikar został zbudowany w całości z datków.
 
fot. Ilijan MichalewAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz