Prowadia Solnica - najstarsze miasto w Europie

Od marzeń do wielkiego odkrycia

Spełniłem swoje marzenie z dzieciństwa, powiedział odkrywca pierwszej cywilizacji europejskiej, akademik Wasyl Nikołow podczas uroczystości otwarcia wystawy „Władcy soli: Prowadia – Solnica (5600 - 4350 p.n.e.)” w Muzeum Archeologicznym w Sofii.
 
Po raz pierwszy z historią soli zetknął się jako student pierwszego roku. Potem przypadek zaprowadził go do Prowadii, gdzie zobaczył coś, co nie wyglądało ani na kopiec, ani na wzgórze. Wtedy obiecał sobie, że kiedy kiedyś zostanie archeologiem, odkopie to miejsce i tak się stało.
 
Dziś najstarsze miasto w Europie, Prowadia - Solnica, jest jedną z największych atrakcji kulturalnych i historycznych Bułgarii. W ostatnich latach była wybrana zarówno jako odkrycie roku, jak i cud roku.
 
Dwudziestoletnie badania bułgarskiego archeologa odsłoniły grobowiec carski, który ma 6400 lat oraz niesamowite mury twierdzy i całą historię soli na bułgarskich ziemiach.

Wystawa w Sofii

Ekspozycja w Muzeum Archeologicznym prezentuje ponad 530 znalezisk i serię plakatów. Po raz pierwszy wystawa posiada także rzeczywistość poszerzoną – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.
 
Wystawa prezentuje pozostałości najstarszego ośrodka wydobycia soli w Europie (5600 - 4350 p.n.e.), który stał się pierwszym prehistorycznym ośrodkiem miejskim na kontynencie europejskim (4700 - 4350 p.n.e.). Pokazuje tysiącletnią historię soli oraz to, w jaki sposób sól stała się podstawą całych cywilizacji, co miało miejsce dokładnie na ziemiach bułgarskich.

Prowadia - Solnica

Już prawie 7 tysięcy lat temu, w cywilizacji tej, która jest prawie dwa tysiące lat starsza od najstarszych egipskich piramid, ludzie wiedzieli, jak bronić swojego bogactwa i tworzyć wokół niego życie.
 
Cywilizacja ta rozpoczęła się w południowej Bułgarii, ale stopniowo rozwinęła się za Dunajem. Dzięki soli stała się niezwykłym zjawiskiem w prehistorii Europy.
 
Korzenie Europy są tutaj, na dzisiejszych ziemiach Bułgarii, na wschodnich i środkowych Bałkanach – skomentował bułgarski uczony.
 
W historii ziem bułgarskich są dwa złote tysiąclecia. Jest to dokładnie szóste i piąte tysiąclecie przed naszą erą. Jest to czas pierwszych rolników i pasterzy. Ale ludzie zamieszkujący okolice Prowadii zaczęli produkować coś innego - zaczęli produkować sól.
 
Eksponaty na wystawie świadczą o rozwoju Prowadii - Solnicy na wielką skalę, o rozwiniętym handlu solą, gromadzeniu bogactw przez tamtejsze społeczności i konieczności ich ochrony za masywnymi kamiennymi murami oraz o istniejącej hierarchii społecznej prehistorycznego społeczeństwa w okresie od 5600 do 4350 p.n.e.
 
Do najciekawszych eksponatów zaliczają się piękne naczynia ceramiczne, ceramiczne figurki antropomorficzne, rytualne stoły i naczynia kultowe, narzędzia z kości, groty strzał, noże i bransolety z muszli spondylusa (małże morskie o wyjątkowo dekoracyjnych muszlach).
 
Jak poinformował prowadzący badania akademik Nikołow i burmistrz miasta Prowadia, podjęto już decyzję o budowie w Prowadii Muzeum Soli. Do końca roku zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na przygotowanie projektu przyszłego muzeum. Tym samym, wielki cel Prowadii został wreszcie osiągnięty.
 
Wystawę w Sofii można oglądać do 18 września. Ale warto przyjechać też do samego źródła – do Prowadii Solnicy – do miejsca, gdzie narodziła się cywilizacja europejska.

* Projekt Ministerstwa Turystyki Bułgarii DISCOVERY ODKRYJ PRZESZŁOŚĆ, PRZEŻYJ TERAŹNIEJSZOŚĆ w Dyłgopolu, Prowadii i Dolnym Czifliku w Bułgarii



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz