Warna - budowa strefy przemysłowej

W 2021 roku w Warnie ma rozpocząć się budowa strefy przemysłowej. Ma ona powstać ok. 10 km na zachód od centrum miasta, na terenie sąsiedniej gminy Aksakovo.

Pod jej budowę zaplanowano teren o powierzchni ok. 900 ha, po obu stronach autostrady Hemus, za rondem przy lotnisku w Warnie, w kierunku Sofii. Obok jest więc lotnisko, autostrada, kilka kilometrów dalej stacja kolejowa w Warnie, a w bezpośrednim sąsiedztwie kilka portów głębinowych na Jeziorze Warneńskim z dostępem do morza.

Aby usprawnić połączenie drogowe w kierunku północ-południe planowana jest budowa drugiego mostu nad Jeziorem Warneńskim lub tunelu pod jeziorem. Dodatkowo, w planach jest budowa lekkiej kolei miejskiej (prawdopodobnie typu S-Bahn), która ma połączyć nową strefę przemysłową z centrum miasta, a następnie będzie wydłużona i połączy miasto z nadmorskimi kurortami Św. Konstantyn i Złote Piaski.

Wybór miejsca nie jest więc przypadkowy. Dodatkowo należy pamiętać, że Warna zajmuje drugie miejsce w Bułgarii po stolicy kraju Sofii pod względem wskaźników ekonomicznych: produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca, wielkości bezpośrednich inwestycji zagranicznych i średniego wynagrodzenia, a dzięki 6 wyższym uczelniom może zapewnić wykształcony personel. Teren natomiast wokół Warny i cała północno-wschodnia część kraju jest dużym producentem rolnym.

Przewiduje się, że na terenie nowej strefy powstanie 20 dużych, nowoczesnych zakładów wysoko-technologicznej produkcji, a więc „czystej” i bezpiecznej dla środowiska, w których znajdzie się około 10 000 nowych miejsc pracy.

Ambicją samorządu jest przyciąganie inwestorów zajmujących się produkcjami high-tech zarówno z Unii Europejskiej, jak i z innych zainteresowanych krajów

Nowa strefa przemysłowa „Warna” może być bardzo dobrym miejscem do inwestowania również dla firm z Polski.
Zainteresowanym chętnie pomożemy i udzielimy wszelkich potrzebnych dodatkowych informacji.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz