Wielkie Tyrnowo - 6000 lat historii

Wielkie Tyrnowo jest strategicznie położone między Dunajem, a górami Starej Płaniny, na naturalnie niedostępnych wzgórzach Carewec, Trapezica, Sweta Gora i Momina Krepost.

Średniowieczna forteca była naturalnie chroniona przez rzekę Jantrę, która wije się wąwozem, tworząc malownicze meandry.
Carewec -

6000 lat historii

Miasto ma ponad 6000 lat historii. Na wzgórzach Carewec i Trapezica znajdowała się silnie ufortyfikowana tracka osada. Później zbudowano w tym miejscu rzymską fortecę. W VI wieku osiedlili się tutaj Słowianie i Protobułgarzy. Miasto było ważną twierdzą podczas Pierwszego Państwa Bułgarskiego (681-1018).
 
W Wielkim Tyrnowie 26 października 1185 r. ogłoszono powstanie, które wyzwoliło Bułgarię spod panowania bizantyjskiego i aż do upadku Bułgarii i dostania się pod panowanie tureckie w 1393 r. Wielkie Tyrnowo było stolicą kraju.
 
Po wyzwoleniu z tureckiej niewoli przez około rok (1878 - 1879) miasto było ponownie stolicą państwa.

To w Wielkim Tyrnowie 22 września 1908 roku oficjalnie ogłoszono niepodległość Bułgarii i wyzwolenie spod panowania sułtana turecko-osmańskiego.

Twierdza Carewec

Wzgórze Carewec z trzech stron otoczone jest rzeką Jantra. Tutaj znajdował się pałac carski, a w jego najwyższym punkcie rezydencja patriarchy i cerkiew patriarchalna Wniebowstąpienia Chrystusa.
 
Mur obronny twierdzy zbudowany był na naturalnych urwistych klifach wzgórza. Twierdza miała trzy wejścia. Główne wejście zaczynało się od mostu zwodzonego nad skałą i prowadziło przez trzy kolejne bramy. Drugie wejście tzw. Mała Brama łączyła Carewec z dzielnicą Asenową (Asenowa mahala), a trzecie - z Momina Krepost (tł. Dziewicza Twierdza)
 
Carewec nie był zamkniętą twierdzą, ale prawdziwym średniowiecznym miastem, z gęstą zabudową miejską. Populacja miasta wynosiła 18–20 tys. osób.

Trapezica i Sweta Gora

Główni bojarzy mieszkali na drugim najważniejszym wzgórzu Trapezica, a na trzecim wzgórzu Sweta Gora znajdowało się wiele klasztorów.

Władysław Warneńczyk i Rahowec

W pobliżu miasta znajdowało się kilka mniejszych twierdz. Jedną z nich był Rahowec, który jesienią 1444 roku został zdobyty przez polskiego króla Władysława III Jagiełło w drodze do Warny.

Tyrnowska szkoła piśmiennicza

Prężnie działająca tyrnowska szkoła piśmiennicza, odegrała wiodącą rolę w drugim Złotym Wieku Kultury i Sztuki w Bułgarii. Miała też duży wpływ na kształtowanie się średniowiecznej kultury rosyjskiej, serbskiej, wołoskiej i mołdawskiej.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Istnieją uzasadnione przypuszczenia, że obraz Czarnej Madonny w klasztorze na Jasnej Górze czyli Matki Boskiej Częstochowskiej został namalowany przez artystę z tyrnowskiej szkoły artystycznej.
Po tym jak Bułgaria dostała się pod panowanie tureckie, podobnie jak wiele innych wartości kościelnych, ikona została wywieziona na Ukrainę, a następnie przeniesiona do Polski.

Atrakcje turystyczne w mieście

Będąc w mieście koniecznie trzeba odwiedzić Cerkiew Świętych Czterdziestu Męczenników, Bazar Samowodski (Samowodska czarszija), pomnik carów z dynastii Asen tzw. Asenowcy i renesansową dzielnicę Warusza, tarasowo położoną na stromym zboczu, co sprawia, że tutejsze domy mają cztery lub pięć pięter od strony rzeki i jedno, rzadko dwa piętra od strony wzgórza. Dlatego bogactwo gospodarza ocenia się patrząc się na dom od strony wzgórza.
 
Niepowtarzalne przeżycie zapewni audiowizualny spektakl Dźwięk i światło na Wzgórzu Carewec - jedyny w Europie i jeden z nielicznych na świecie.
Widowisko Dźwięk i światło odtwarza historię Bułgarii w pięknych barwach i odpowiednio dobranych epizodach muzycznych.

Arbanasi

W pobliżu Wielkiego Tyrnowa jest kolejna atrakcja - rezerwat architektoniczny Arbanasi. Mała górska wioska z krętymi uliczkami, 7 średniowiecznymi cerkwiami i autentycznymi domami z okresu odrodzenia, w której z pewnością się zakochasz od pierwszego spojrzenia.
 
Wielkie Tyrnowo i Arbanasi znajdują się w nowym programie „Śladami króla Władysława Warneńczyka”, dostępnym na naszej stronie.:Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz