Czarnomorskie Solanki w Burgas

Czarnomorskie Solanki to jedno z najbardziej znanych miejsc w Burgas. Przyjeżdżają tu ludzie z całego kraju i zagranicy, aby zanurzyć się w leczniczym ługu i nasmarować leczniczym błotem.

Baseny z leczniczym błotem i ługiem znajdują się w południowej części Jeziora Atanasowskiego i stanowią największe pod gołym niebem centrum SPA w Bułgarii.

Jezioro Atanasowskie ma prawie 9 km długości, 4,3 km szerokości i powierzchnię około 17 km2. Znajduje się 1,5 m poniżej poziomu morza. Jego średnia głębokość to 30 cm.

Znajduje się ok. 3 km od miasta. Są płytkie i bardzo gęste z powodu soli, więc nie istnieje ryzyko utonięcia. Można w nich leżeć na plecach, ale nie należy przesadzać z czasem. Na dnie basenu jest ług.

Ług otrzymuje się po odparowaniu wody i koncentracji soli w wodzie jeziora podczas procesu wydobycia soli. Zawiera on wyłącznie substancje nieorganiczne – chlorek sodu, magnez, potas, siarkę i inne.

Ług czarnomorski ma udowodnione działanie lecznicze – znajduje zastosowanie w leczeniu i profilaktyce chorób związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, stanów zapalnych skóry i ran, żylaków, oraz przeziębień.

Polecany jest przy artrozie, artretyzmie, zapaleniu ścięgien, dyskopatii, skręceniach i rwie kulszowej. W ciepłym ługu dobrze jest pozostać nie dłużej niż 20-30 minut, aby nie przeciążać serca.

Nie jest polecany przy chorobach skóry lub w celu uzyskania efektów kosmetycznych.

Drugim ważnym i cennym produktem w jeziorze jest błoto – borowina. Błoto jest produktem osadowym zamkniętego słonego jeziora, jest czyste i jednorodne, o barwie od ciemnoszarej do czarnej i wydziela zapach siarkowodoru.

Zawiera składniki nieorganiczne takie jak krzemiany, piaski, gips, związki żelaza i glinu, różne wodorotlenki i sole. Jest tworzone przez tysiąclecia przez rozpad organizmów jednokomórkowych, alg, ryb, krabów, małży.

Aby powstał 1 cm leczniczego błota potrzeba co najmniej 1 roku!

Istotą terapii borowiną jest kompleksowe działanie na cały obwodowy układ nerwowy. Jego właściwości termiczne rozszerzają naczynia i otwierają nowe naczynia włosowate. W ten sposób zmniejsza się ból, leczy i usuwa blizny po ranach, oczyszcza organizm, usprawnia procesy metaboliczne i regeneracyjne.

Kąpiele błotne pomagają na prawie wszystkie choroby skórne, artretyzm, dyskopatie i problemy ginekologiczne. Błoto nie tylko leczy, ale także upiększa i odmładza, ponieważ przez skórę przenika wapń, jod, fosfor i inne. Pomaga to kościom goić się po złamaniu. Przeciwwskazane jest natomiast przy gruźlicy, chorobach wenerycznych i nowotworowych.

Należy nasmarować całe ciało lub jego część i pozostawić do wyschnięcia na słońcu. Nie należy smarować okolicy serca. Można nałożyć je na twarz, ale nie na całą głowę. Po wyschnięciu błota na skórze należy zmyć go morską wodą.

Ważne! Nie należy używać ługu i błota leczniczego będąc głodnym, a także zaraz po jedzeniu lub po spożyciu alkoholu i narkotyków.

Wydobycie błota i ługu w jeziorze odbywa się w sposób przyjazny dla przyrody i nie szkodzi "mieszkańcom" jeziora.

Warto wziąć przykład z miejscowych, doświadczonych użytkowników. Po długim dniu pracy robią sobie kilka sesji, kilka zabiegów błotnych, a potem kąpią się w morzu na pobliskiej plaży i trochę się opalają. W ten sposób korzystają kompleksowo z uzdrawiających darów natury – błota, ługu, słońca i wody morskiej, co ma działanie relaksujące oraz dodaje sił.

Baseny z leczniczym błotem i ługiem dopuszczone do użytku znajdują się w południowej części Jeziora Atanasowskiego.

Można tam się dostać:
  • Pieszo lub rowerem – wzdłuż Parku Nadmorskiego w kierunku północnym do czerwonych i czarnych basenów. Dojazd samochodem jest ograniczony ze względu na działalność produkcyjną solnic.
  • Samochodem - główną drogą z Burgas w kierunku Warny, skręcić na Kableszkowo i kierować się za znakami Solnici. Obok basenów błotnych i ługowych znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. W okolicy jest również darmowe Wi-Fi.
Miejsce jest wyposażone w prysznice, ale dość prymitywne, podobnie jak przebieralnie. Lepiej wykąpać się w morzu, które jest tuż obok. Warto zaopatrzyć się w monety - wstęp 2 lewa, WC i przebieralnia 50 stotinek, prysznic 1 lewa.

 Jezioro Atanasowskie znane jest również jako ptasi raj Bułgarii. Ale o tym opowiemy innym razem.

 Gorąco polecamy kąpiele w jeziorze. Musimy przyznać, że jest to fantastyczne przeżycie! Jeżeli tylko masz okazję, skorzystaj z tych wyjątkowych kąpieli i darów natury! 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 14-09-01
Polecamy, niesamowite przezycie. Mozna unosic sie na wodzie, polecamy kupic lub wziac dmuchana poduszke pod glowe i troche gorszy kostium. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=386879569782573&set=p.386879569782573&type=3&av=101913185295432&eav=AfZJRhSAxsKUZfhkMqom7LxTS2MBfgX7PMWw3JDyCq_t5EM1SLufyAVDl9nlSsarDHw