Granicki dąb - najstarsze drzewo w Europie

Granicki dąb czyli dąb ze wsi Granit to najstarszy dąb w Bułgarii i prawdopodobnie najstarsze dzrewo w Europie!

- Jest starszy niż państwo bułgarskie, Bizancjum i Wschodnie Cesarstwo Rzymskie.

Specjaliści ustalili, że najstarsze drzewo w Bułgarii pochodzi z 345 r. Kiedy Bułgarzy Asparuchowa przybyli na ziemie na południe od Dunaju, dąb miał już prawie trzy i pół wieku! I dorastał nie sam, jak dzisiaj, ale w rozległym lesie.Jego wiek ustalono w 1982 r. na podstawie sondy botanicznej tzw. wiertła Preslera.

- Św. Atanazy Aleksandryjski i dąb

Według legendy to prastare drzewo wyrosło z żołędzia zasadzonego przez św. Atanazego i było częścią prastarego lasu Dybaka (dyb = dąb). Czas się zgadza. Teoretycznie byłoby to możliwe.

W latach 343-344 ponad trzystu biskupów z całego chrześcijańskiego świata spotkało się w starożytnej Serdice (dzisiejszej Sofii). Najbardziej emblematycznym uczestnikiem soboru był św. Atanazy Aleksandryjski znany też jako Atanazy Wielki (ok.295- 373) - słynny teolog, od wieków czczony zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

 
Po soborze św. Atanazy wyruszył do Konstantynopola. Urodzony w Egipcie, gdzie królują pustynie, arcybiskup Aleksandrii kochał i szanował zieleń. Przechodząc przez las, koło obecnej wsi Granit zakopał jak głosi legenda żołądź, z którego wyrosło najstarsze zachowane w Bułgarii drzewo.
Legenda powstała prawdopodobnie w XIX wieku, jeśli nie później, ale wciąż prowokuje do zastanowienia się, ile rzeczy widział ten „milczący świadek” przeszłości…

- Wiekowe drzewo

W 1967 roku granicki dąb został ogłoszony Obiektem Chronionym „Wiekowe drzewo” pod nazwą „Stary Dąb”.

- Początki końca

Najstarsze drzewo w Bułgarii zaczęło obumierać w 1969 roku, kiedy złamała się jego największa gałąź. Jego korona miała powierzchnię 1017 m², obwód 7,45 m i wysokość 24 m.
Wykonano co prawda jakieś wzmocnienie w 1983 r, a 3 lata później wokół jego korony zbudowano obecną konstrukcję stalową, ale to wszystko za mało. Niestety, dziś „weteran” jest w stanie krytycznym, a konstrukcja nośna jego jedynej żywej gałęzi wymaga natychmiastowej naprawy.

W tym miejscu szczerze zazdrościmy wszystkim Polakom. O polskiego Bartka, choć jest o 1000 lat młodszy, ma kto dbać i dba. Zabezpieczony, wypromowany jako atrakcja turystyczna i przyciąga mnóstwo turystów.
A nasz biedak? Choć mamy w kraju tylu ekologów, instytutów badawczych itp. usycha w samotności.
 
Opiekują się nim tylko jak mogą miejscowi, mają swój „plan działania”, ale nie mają ani wystarczających środków ani wiedzy, aby poradzić sobie z takim zadaniem i go uratować. Zadbali oni o to, aby posadzić nowe drzewa z jego żołędzi, aby byli jego następcy, ale czy naprawdę nic się nie da zrobić dla 1677-letniego dziś drzewa?Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz