Jaskinia Baczo Kiro i jej tajemnice

Sensacyjne odkrycie
W Bułgarii znaleziono szczątki najstarszego homo sapiens w Europie Znaleziska dowodzą, że pierwsi współcześni ludzie z gatunku Homo sapiens osiedlili się w Europie wcześniej, niż do tej pory myślano. Odkrycia w jaskini Baczo Kiro stanowią prawdziwy przełom dla nauki!

Baczo Kiro to pierwsza odkryta jaskinia w Bułgarii i dzięki temu chyba najlepiej przebadana. Znajduje się prawie w samym geograficznym centrum kraju, w głębokim wąwozie w Starej Płaninie będącej częścią łańcucha górskiego Bałkanu, w pobliżu miasta Drianowo i klasztoru Drianowski Monastyr.

Jej nazwa pochodzi od nazwiska dowódcy oddziału powstańczego, który walczył z klasztoru przeciwko Turkom podczas powstania kwietniowego w 1876 roku. W tej jaskini znaleziono najstarsze szczątki kostne Homo sapiens w Europie.

Szczątki kości były znalezione już wcześniej w jaskini, ale bułgarscy archeolodzy nie byli w stanie samodzielnie ich datować. Pomagał im zespół badawczy pod kierownictwem profesora Jean-Jacquesa Hublina, dyrektora Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku.

W 2015 roku bułgarska i niemiecka ekipa rozpoczęły wspólnie badania jaskini. Odkryto tysiące kości zwierząt, narzędzia z kamienia i kości, ozdoby oraz szczątki pięciu ludzkich szkieletów.

Według badań DNA nowo znaleziska mają od 45 000 do 47 000 lat. Oznacza to, że co najmniej 45 000 lat temu pierwsi przodkowie Homo sapiens zaczęli przybywać do Europy, gdzie zamieszkiwali wówczas neandertalczycy.

Pierwsi Homo sapiens przynieśli do Europy nowe wzorce zachowań i wywarli swój kulturowy wpływ na neandertalczyków. Według szczątków znalezionych w jaskini w Rumunii, przypuszczano dotychczas, że wydarzyło się to około 41 000 lat temu i że neandertalczycy zniknęli kilka wieków po pojawieniu się w Europie pierwszych Homo sapiens.

Nowe znaleziska w jaskini Baczo Kiro pokazują jednak, że w rzeczywistości mieszkali oni razem przez długi czas, a Homo sapiens przybyli do zamieszkanej wówczas przez neandertalczyków Europy około 5000 lat wcześniej!

Znaleziska w jaskini Baczo Kiro są najwcześniejszym znanym artefaktem wczesnego paleolitu w Europie. Pokazują nowy sposób wytwarzania kamiennych narzędzi, a także nowy typ zachowania, w tym tworzenie ozdób do użytku osobistego, które zasadniczo różnią się od tych charakterystycznych dla neandertalczyków ” – twierdzą specjaliści z Instytutu Maxa Plancka.

Pierwsi Homo sapiens przynieśli wysokiej jakości krzemień ze złoża położonego 180 km od jaskini Baczo Kiro, z którego wykonali różne narzędzia, między innymi ostrza włóczni używanych do polowania i obrabiania zabitych zwierząt, których skamieniałe szczątki znaleziono w jaskini.

Jaskinia jest złożonym czterokondygnacyjnym labiryntem z galeriami i odgałęzieniami o długości około 3600 m. Dla zwiedzających udostępniono dwie trasy:

Trasa krótka: ma ok. 350 metrów długości, czas ok. 15 min, chyba, że przebywanie w czyśćcu zajmie Ci dużo czasu. Obejmuje Hol wejściowy, Czyściec, Salę Deszczową i Salę Koncertową, która ma świetną akustykę i czasem odbywają się tu koncerty.

A teraz wyjaśniamy co z tym czyśćcem. Czyściec to także taki mały test dla Ciebie. Zgodnie z ludowymi wierzeniami musisz przejść przez czyściec, a następnie spróbować przyczepić jedną z monet leżących w dwóch ostatnich salach. Jeśli się przyklei, to pozbyłeś się swoich grzechów. Jeśli spadnie, musisz wrócić do czyśćca i spróbować ponownie.

Trasa długa: ok. 700 metrów i zajmuje około 60 minut. Aby zobaczyć piękno jaskini zdecydowanie polecamy właśnie tę trasę.

Jaskinię można zwiedzać codziennie, przez cały rok. W okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9.00-18.00, w pozostałym okresie 10.00-16.00.

Jaskinię na krótkiej trasie można zwiedzać indywidualnie lub w grupach co 30 minut.

Długa trasa tylko z przewodnikiem (wliczony w cenę biletu), w grupach powyżej 15 osób.

Ostatni odwiedzający wchodzą na godzinę przed końcem godzin pracy!

Dodatkowe informacje, rezerwacje.

 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz